• Twitter
 • Facebook
 • SIK SORULAN SORULAR
 • GÜVENLİĞİNİZ İÇİN
 • 110’u aradığımda ne yapmam gerekiyor ?

  110, ülkemiz genelinde yangın ve itfai olaylarla ilgili acil yardım ihtiyacı duyulduğunda aranacak numaradır. 110’u aramadan önce acil olarak bir yardıma ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Eğer yangın ve itfai olay gibi acil durumlara maruz kalmışsanız 110’u arayınız. Diğer konularla ilgili olarak ise İletişim bilgileri için tıklayınız.. kısmından ilgili birimimizle irtibata geçmeniz uygun olacaktır. 110, Çocuklar, yaşlılar ve erişkinler için acil durumlarda hatırlanması kolay bir numaradır. 110’u aradığınızda size İstanbul itfaiyesi haberleşme personeli yardımcı olacaktır. 110’u aradığınızda karşınıza çıkan haberleşme personeline, bilgileriniz dahilinde olay yerinin açık adresini (İlçe, semt, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası, irtibat telefon numarası), görebiliyorsanız yangının çeşidi, yangın yerinin kaç katlı olduğu, mahsur kalan olup olmadığı ve biliyorsanız yaralılar hakkında bilgiyi (Örneğin: Baca yangını, çatı yangını, üst katlarda mahsur kalanlar var vb.. ) sakin, açık ve anlaşılır bir şekilde aktarınız.

 • Acil olmayan bir olayı nasıl ihbar edebilirim? Acil olmayan durumlar içinde 110' u aramam gerekirmi?

  Yangın, trafik kazası, su baskını gibi itfai olaylarda 110’u ve Eğitim, Tatbikat gibi acil olmayan itfai olaylar içinde iletişim sayfamızda yer alan ilgili hizmet birimlerimizi aramanız uygun olacaktır.

 • Trafikte sirenleri çalışan ve ışıkları yanan itfaiye aracı gördüğümde ne yapmalıyım?

  Işıkları ve sirenleri çalışan itfaiye aracı acil bir olaya müdahaleye gitmekte olan araçtır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde 142 ‘e göre Geçiş üstünlüğü bulunan bir itfaiye aracının duyulur veya görülür bir işaretini alan ve araç sürücüleri bu araçların kolayca ilerlemelerini sağlamak için taşıt yolu üzerinde yer açmak, gerekiyorsa durmak ve bu araçlar tarafından tamamen geçilinceye kadar beklemek mecburiyetindedirler. Ekiplerimiz olay yerine seyir halindeyken konvoy arasına başka araçların girmesi, emniyet şeridinin işgal edilmesi, emniyet şeridinin kapanması, cadde ve sokaklardaki gelişi güzel araç parklanmaları zamanla yarışan acil müdahale araçlarının gecikmesine ve olayların can kaybına sebebiyet verebilecek boyutlara kadar çıkmasına neden olabilir.

 • Bazı itfaiye araçları neden trafik ışıklarına yada kavşağa yaklaşırken ışık ve sirenlerini açarken trafik ışıkları ve kavşağı geçtikten sonra kapatmaktadır?

  Bazı olaylarda birden fazla ekip bir olaya sevkedilebilir. Olay yerine ilk ulaşan ekip durum değerlendirmesi yaparak İtfaiye komuta merkezini, olayın kontrol altında olduğu yada tek ekibin yeterli olduğu şeklinde bilgilendirebilir. Bu durumda İtfaiye Komuta merkezi, olay yerine sevk edilen diğer destek ekiplerine başka bir olaya müdahaleye hazırlık için istasyonlarına dönmelerini bildirebilir.

 • Kaçış Planı Tavsiyesi

  Her ev halkı en olumsuz senaryo göre bir çeşit kaçış planına sahip olmalıdır. İnşallah sahip olduğunuz/olacağınız bu planı kullanmak zorunda kalmazsınız. Fakat güvenliğiniz için uygulamaya konulduğunda hiçbir gecikme ve aksamaya neden olmayacak bir kaçış planını önceden hazırlamak önemlidir. Eğer kendiniz bir plan oluşturmayı tercih ederseniz o zaman aşağıdaki güvenlik önerilerimize riayet etmenizi tavsiye ederiz.

 • Evlerde, Binalarda ve İşyerlerinde Yangın Güvenliği

  Yangın Öncesi Binalar, Yangından Korunma Yönetmeliği’ne uygun projelendirilmeli ve inşa edilmelidir. Bina tipine, kullanım amacına, yüksekliğine ve alanına bağlı olarak; yangın söndürme tüpleri, yangın dolapları, yangın ihbar ve algılama sistemleri, merdiven havalandırma ve basınçlandırma sistemleri, acil aydınlatma ve acil yönlendirme levhaları, tahliye çıkış yolları, duman tahliye sistemleri, otomatik söndürme sistemleri (sprinkler ve gazlı söndürme sistemleri vb.) yıldırımlık gibi yangın önlemleri alınmalıdır.

 • Karbonmonoksit

  Karbon Monoksit Nedir ve Niçin Bir Problemdir? Karbonmonoksit (CO) renksiz, kokusuz ve tatsızdır. Gaz, yağ, tahta ve kömür içeren karbon bazlı yakıtların eksik yanmasıyla meydana gelen zehirli bir gazdır. Fazla CO’ nun meydana geldiği yakıt düzgün bir biçimde yanmadığında tehlikeli olmaktadır. CO vücuda girdiğinde kanın hücrelere, dokulara ve organlara oksijen getirmesini engeller. Karbonmonoksiti(CO) göremezsiniz, tadamazsınız ve koklayamazsınız fakat CO uyarısı olmadan kısa sürede öldürücü olabilir. Öldürmeyen seviyelerdeki gazın uzun bir süre solunması sağlığa ciddi zararlar arz edebilir. Uzun süre CO’ya maruz kalmanın sonucu olarak felç ve beyin hasarı meydana gelebilir. CO tehlikesinin daha iyi anlaşılması ve makul tedbirlerin alınması önemli ölçüde bu riski azaltabilir.

 • Yangın Söndürme Tüpleri

  Tüm yangın tiplerinde tek çeşit söndürücü tamamen etkili olmaz. Bu sebepten bir yangın söndürücüsü almadan önce hangi tip yangında kullanılması gerektiğine dikkat etmek önem arz eder.

 • 123

  İSTASYON SAYISI

 • 860

  ARAÇ SAYISI

 • 4.224

  PERSONEL SAYISI

 • 361

  GÖNÜLLÜ İTFAİYECİ SAYISI

 • 0:05:39

  YANGINLARA ORTALAMA VARIŞ SÜRESİ

 • 0:05:30

  İTFAİ OLAYLARA ORTALAMA VARIŞ SÜRESİ

Bugün Görevde Olan: C Postası