tr-TR 08.02.2016 24.9.2020 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Istanbul Itfaiye RSS Feed İstanbul'un İtfaiyesi yılın itfaiyecilerini seçti http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11438/istanbulun-itfaiyesi-yilin-itfaiyecilerini-secti.html İstanbul'un İtfaiyesi, gelişen ve  değişen hizmet ihtiyaçlarına yönelik vatandaşın beklentilerini karşılamayı, sürekli iyileştirmeyi ve en iyisi olmayı hedefleyerek çıktığı bu yolda, kalite yönetim sistemini uygulayarak kalite ve mükemmellik konusunda büyük adımlar atmıştır. 

Bu kalite yolculuğunda teşkilatımıza bağlı 5 müdürlük bünyesinde çalışan arkadaşlarımız arasından seçilen Yılın İtfaiyecilerini makamında kabul eden İtfaiye Daire Başkanımız Sayın Remzi ALBAYRAK, kendilerine ödüllerini takdim etti.

 

Yılın İtfaiyecisi/Personeli Seçilen Arkadaşlarımız;

Avrupa Yakası İtfaiye Müdürlüğü Yılın İtfaiyecisi

Gökhan İLYAS

Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğü Yılın İtfaiyecisi

Faruk UZUN

Merkez İtfaiye Şube Müdürlüğü Yılın Personeli

Fatih AŞÇI

Acil Yardım Can Kurtarma Müdürlüğü Yılın Personeli

Betül AYTEK KÖSE

Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü yılın Personeli

Murat SARIKAYA

 

 

]]>
24.9.2020 11:59:31 #Item:11438
İmamoğlu: “Kadın itfaiyeci olmaz diye bir şey yok” http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11437/imamoglu-kadin-itfaiyeci-olmaz-diye-bir-sey-yok.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Teşkilatı, 306. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Başkan Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti. Florya’daki Başkanlık Konutu’nda gerçekleştirilen ziyarette; Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı, İtfaiye Daire Başkanı Remzi Albayrak ile kadın ve erkek personelin yer aldığı bir grup çalışan hazır bulundu. İtfaiyenin öncü bir meslek teşkilatı olduğunu belirten İmamoğlu, “İnsan yaşamı, güvenliği açısından mühim bir görev üstlenen bir birim; can kurtaran, hayat kurtaran bir alan. Bu teşkilatı, daha iyi nereye taşıyabiliriz? Neler yapabiliriz? Yeni nasıl vizyonlar katabiliriz? Bunları düşünmek lazım; başta teknoloji olmak üzere. Yetişen insan kaynağını ona göre düzenlemek koşuluyla. Çünkü, kaç nesildir bu hizmet veriliyor” dedi.

“KENDİNİ YENİLEYEN BİR MEKANİZMA OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

İtfaiye teşkilatının yeni dönem ve süreçten beklentileri olduğunu kaydeden İmamoğlu, “Bina yapıları değişiyor, sanayi yapıları değişiyor. Orada kullanılan birtakım sistemler, yöntemler değişiyor. Bütün bu yeniliklere karşın, itfaiyenin de buna hazırlıklı olması şart. Bu bakımdan kendini yenileyen bir mekanizma oluşturmak zorundayız. Buna hizmet etmenizi isteriz. Görevini yapan her arkadaşımızın can güvenliği, yaşam güvenliği bizim için önemli. Buna yatırım yapmak zorundayız. Allah göstermesin ama yaşadığımız talihsiz olaylar da oluyor; şehitlerimiz var. Mesleki anlamda onların bu boyutuyla yarın, öbür gün yaşadığımızda ya da yaşananlarla ilgili kurumsal, en üst seviyede bir karar oluşturma hazırlığımız vardı. Bunun sonuçlanmasını istiyoruz. Herkes, kurumsal teminat altında olsun” diye konuştu.

“HİÇBİR EKSİĞİ KALMAMIŞ BİR İTFAİYE TEŞKİLATI”

“Allah korusun, hiç kimsenin başına bir şey gelsin istemeyiz” diyen İmamoğlu, “Ama geldiğinde, bir başkanın iki dudağı arasında ya da birinin bir iradesiyle değil, İBB’nin kurumsal tarifiyle olsun. İtfaiyecilerimizin başına bir şey geldiğinde, onları koruyan mekanizmaları var eden, kusursuz bir teşkilatlanmayı biz sonuçlandırabiliriz. Zaten belli çalışmalarımız var. Ama çok hızlı olmasını, eksiğimiz varsa, tabiri caizse, 2021’e bu anlamda hiçbir kusuru, hiçbir eksiği kalmamış bir itfaiye teşkilatının olgunlaşmasını istiyorum. Bu, benim talebim” ifadalerini kullandı.

“EŞİTLİKÇİ ANLAYIŞIMIZIN BU TEŞKİLATA DA YANSISIN”

Yeni kadro yapılanmasında kadın personel alımına ağırlık vereceklerini vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kadının da her görevi yapabilecek, -elbette ki bazı istisnalar olabilir- yetenekte ve kabiliyette olduğunu biliyoruz. İyi biliyorsunuz ki; kadın asker de var, pilot da var. ‘Ama itfaiyeci olmaz’ diye bir şey yok. Bu talep varsa toplumdan, -ki olacağına inanıyorum- bu eşitlikçi anlayışımızın, bu teşkilata da yansımasını istiyoruz. Elbette birtakım fiziksel yatırımlar, ihtiyaçlar gerekebilir teşkilatımızın belli noktalarında. Bu gerekeni de yaparız, yapacağız. Bunun gerisinde duramayız, gerisinde kalmayız. Bu bağlamda atılan adım da önemli, değerli buluyorum. Belli bir kotada kadın itfaiyeci alımını destekliyorum. Benim inancım; her birime, her ortama olduğu gibi, oraya da ayrı bir seviye, ayrı bir kalite, ayrı bir kimlik katacağına da yürekten inanıyorum. Bunu da destekliyorum. Onun da altını çizeyim. Ama gerçekten sizin üniformanızı gördüğümde, gurur duyuyorum. Çok kimlikli bir alana geldiğimi hissediyorum. Çok disiplinli bir ortamda bulunduğumu hissediyorum. Yüzyıllardır bu sürece hizmet eden kim varsa, geçmişten bugüne, hepsinden Allah razı olsun. Hepsine minnet duyuyoruz. Teşkilatın bir adım daha ileri gitmesine katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Umarım bizim dönemimizde, çok başarılı bir dönemi ortaya koymuş oluruz.”

 

]]>
23.9.2020 16:52:45 #Item:11437
Eyüp'te ahşap bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11436/eyupte-ahsap-bina-yangini.html Saat 08:16 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Eyüpsultan, Bayrampaşa ve Şişli İtfaiye ekiplerimiz ile 112 Hızır Acil sağlık ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
23.9.2020 10:09:18 #Item:11436
Beyoğlu'nda metruk bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11435/beyoglunda-metruk-bina-yangini.html Saat 21:55 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Beyoğlu ve Fatih İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Yangında yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
23.9.2020 10:04:53 #Item:11435
Beylikdüzü'nde araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11433/beylikduzunde-arac-yangini.html Saat 07:10 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Beylikdüzü İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Olay sonrasında araçta maddi hasar meydana gelirken yaralanma ve can kaybı yaşanmadı. 

]]>
22.9.2020 22:41:35 #Item:11433
İstanbul'dan Tulumbacılar geçti http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11431/istanbuldan-tulumbacilar-gecti.html Zaman ilerler, kıyafetler dönüşür, isimleri, çehreleri değişir ama yürekleri aynıdır; onlar ateşe koşan kahramanlardır. Tulumbacılardan modern itfaiyeye nice yangınlar tarih oldu.

Tulumbacılarımız, teşkilatımızın 306. yıldönümü kapsamında İstiklal Caddesi, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı'nda gösteri düzenledi. Vatandaşlarımızın ve turistlerin alkışları eşliğinde yapılan gösteriler, büyük beğeni topladı.

http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/tulumbacilar.html

]]>
21.9.2020 20:48:29 #Item:11431
306 Yıllık Köklü Geçmişiyle İstanbulluların Hizmetinde http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11430/306-yillik-koklu-gecmisiyle-istanbullularin-hizmetinde.html Üç asrı aşan köklü bir geçmiş sahip olan Teşkilatımızın, 306’ncı yıl kuruluş yıl dönümünü münasebetiyle düzenlemiş olduğu  İtfaiye Haftası etkinlikleri; Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Murat Yazıcı'nın da katılımıyla bugün saat 10.00’da Taksim Cumhuriyet Anıtı Töreni ile başladı.

Düzenlenen törenin ardından Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Murat Yazıcı, İtfaiye Daire Başkanımız Sayın Remzi Albayrak, Zabıta Daire Başkanımız Engin Ulusoy ve beraberindeki heyet ile beraber önce Taksim Metrosunda ki teşkilatımızın çalışmalarını anlatan İtfaiye Fotoğraf Sergimizi gezdik ve arından Tarihi Tulumbacılar ekibimizle birlikte İstiklal Caddesi'nde yürüyüş yaptık.

Hafta boyunca eğitim ve tatbikatlar düzenleyecek, kentin birçok meydanında stantlar kurup mobil eğitim araçlarımızla birlikte teşkilatımızı halkımıza tanıtarak halkımızı bilgilendireceğiz. Taksim ve Yenikapı metro istasyonlarında fotoğraf sergimiz yer alacak. Şehitlik ziyaretimizde İtfaiye şehitlerimizi anacağız. Tüm halkımızı sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uyarak eğitimlerimize ve sergimize davet ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

 

Mobil Eğitim Araçları ile Bilinçlendirme Eğitimi Programı:

21 Eylül Pazartesi günü Beylikdüzü Meydanı ve Çekmeköy Meydanı

22 Eylül Salı günü Bayrampaşa Meydanı ve Tuzla Şelale Parkı

23 Eylül Çarşamba günü Bakırköy Meydanı ve Kartal Sahil Meydanı

24 Eylül Perşembe günü Taksim Meydanı ve Pendik Sahil Meydanı

25 Eylül Cuma günü Eminönü Meydanı ve Kadıköy Meydanlarında

]]>
21.9.2020 12:41:07 #Item:11430
Pendik'te hayvan kurtarma http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11429/pendikte-hayvan-kurtarma.html Saat 11:08 sıralarında durumu farkeden duyarlı vatandaşlarımızın ihbarı üzerine olay yerine Pendik  İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin büyük uğraşları sonucu takılı kaldığı çatı oluğundan kurtarılarak doğal yaşama salındı.

]]>
20.9.2020 15:15:15 #Item:11429
Fatih'te baca yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11428/fatihte-baca-yangini.html Saat 11:09 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Kocamustafapaşa ve Fatih İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
20.9.2020 14:25:46 #Item:11428
Fatih'te araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11427/fatihte-arac-yangini.html Saat 01:05 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Fatih, Yenikapı ve Kocamustafapaşa İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın diğer park halindeki araçlara sırayet etmeden söndürüldü. Olay sonrasında araçlarda maddi hasar meydana gelirken yaralanma ve can kaybı yaşanmadı. 

]]>
20.9.2020 07:49:13 #Item:11427
Ümraniye'de gece kondu yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11426/umraniyede-gece-kondu-yangini.html Saat 14:44 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Ümraniye ve Çengelköy İtfaiye ile 112 Hızır Acil sağlık ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Olay sonrasında gece kondu da maddi hasar meydana gelirken yaralanma ve can kaybı yaşanmadı. 

]]>
19.9.2020 22:01:57 #Item:11426
Silivri'de hayvan kurtarma http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11425/silivride-hayvan-kurtarma.html Saat 15:41 sıralarında durumu farkeden duyarlı vatandaşlarımızın ihbarı üzerine olay yerine Silivri ve Büyükçavuşlu  İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin büyük uğraşları sonucu saplandığı bataklıktan sağlıklı bir şekilde çırakılarak sahiplerine teslim edildi.

]]>
19.9.2020 21:27:31 #Item:11425
Küçükçekmece'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11424/kucukcekmecede-is-yeri-yangini.html Saat 17:17 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Sefaköy, Bahçelievler, Başakşehir ve Bağcılar İtfaiye ekiplerimiz ile 112 Hızır Acil sağlık ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Olay anında bina da mahsur kalan 3 kişi ekiplerimizce olaydan zarar görmeden kurtarıldı.

]]>
19.9.2020 19:31:45 #Item:11424
Zeytinburnu'nda işyeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11422/zeytinburnunda-isyeri-yangini.html Zeytinburnu Veliefendi Mahallesi 75/3 Sokak üzerinde bulunan 4 katlı bir binanın giriş katındaki işyerinde yangın meydana geldi. Saat 21:15 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Zeytinburnu ve Bakırköy İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Üst katlarda mahsur kalan 3 tanesi çocuk olmak üzere toplam 7 vatandaşımız ekiplerimizce tahliye edildi. Olayda maddi hasar meydana geldi.

]]>
18.9.2020 23:24:05 #Item:11422
Bağcılar'da hurdalık yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11421/bagcilarda-hurdalik-yangini.html Bağcılar Mahmutbey Mahallesi İstoç Çevre Yolu Mevkii Bağcılar Belediyesi'ne ait ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisi içerisinde açık alanda bulunan atıklarda yangın meydana geldi. Saat 13:06 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Bağcılar ve Başakşehir İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alındı.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda soğutma çalışmaları devam etmektedir.

]]>
18.9.2020 14:34:20 #Item:11421
Esenler'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11420/esenlerde-is-yeri-yangini.html Saat 23:56 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Davutpaşa, Bayrampaşa, Güngören, Bağcılar ve Bakırköy İtfaiye ekiplerimiz ile 112 Hızır Acil sağlık ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Olay sonrasında iş yerinde maddi hasar meydana gelirken olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı. 

]]>
18.9.2020 09:09:01 #Item:11420
Üsküdar'da araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11419/uskudarda-arac-yangini.html Saat 16:05 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Zeynepkamil İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
17.9.2020 22:58:27 #Item:11419
Haliç'te insan kurtarma http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11418/halicte-insan-kurtarma.html Saat 19:32 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih İtfaiye ve Deniz Polisi ekipleri sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerin çalışmaları sonucunda denize düşen vatandaş bulunduğu yerden çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

]]>
17.9.2020 21:19:10 #Item:11418
Başakşehir'de gece kondu yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11417/basaksehirde-gece-kondu-yangini.html Saat 18:19 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Bahçeşehir İtfaiye ve 112 Hızır Acil sağlık ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışması sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
17.9.2020 18:25:23 #Item:11417
Beyoğlu'nda elektrik yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/11416/beyoglunda-elektrik-yangini.html Saat 15:21 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Beyoğlu ve Beşiktaş İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
17.9.2020 17:14:04 #Item:11416