tr-TR 08.02.2016 23.8.2019 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Istanbul Itfaiye RSS Feed Murat Yazıcı: ''İstanbul'u AKOM'dan 7/24 izliyoruz'' http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10675/murat-yazici-istanbulu-akomdan-724-izliyoruz.html İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte yağmur ve su baskınlarına karşı alınan tedbirler ile yürütülen çalışmaları yakından takip ediyor. Başkan İmamoğlu’nun talimatıyla İBB Genel Sekreter Yardımcı Murat Yazıcı, Afet Koordinasyon Merkezi AKOM’da yürütülen çalışmaları yakından takip etti. Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm Ekiplerinin temsilcilerinden ayrı ayrı bilgi aldı.

Murat Yazıcı daha sonra kameraların karşısına geçerek İBB ekiplerinin yürüttüğü çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. 
AKOM’da İstanbul’un kameralarla 7/24 takip edildiğini vurgulayan Yazıcı, “Bugün sabah saatlerinden itibaren beklenmekte olan yağış nedeniyle ilgili birimlerimiz uyarılmış ve kendilerine olabilecek olumsuzluklara karşı ilgili noktalarda hazır bulunmaları talimatı verilmiştir” dedi.

-“ULAŞIMDA AKSAMA YAŞANMAMIŞTIR”-
Özellikle Anadolu Yakası’nda yağışların etkili olduğunu kaydeden Yazıcı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bazı ilçelerde ‘orta şiddetli yağış’ olarak nitelendirdiğimiz 20-25 kilograma kadar yağış görüldü. Kadıköy ve Şile’de ise ‘kuvvetli yağış’ olarak nitelendirilen metrekarede 50 kilogram yağış izlenmiştir. Bu yağışlar sonrasında bazı alt geçitlerde ve Metrobüs istasyonlarında göllenmeler oluşmuş fakat birimlerimizin hazırlıkları sayesinde bu göllenmeler tamamen giderilmiştir. Herhangi bir hizmette veya ulaşımda aksamaya yer vermeyecek şekilde düzeltilmiştir. Şu an temizlik çalışmaları devam etmektedir.”

-“VATANDAŞLARIMIZIN KATKISINI BEKLİYORUZ”-
Bugün akşam 19:00’a kadar yağışların İstanbul’da ‘az kuvvetli yağış’ şekilde devam etmesini beklediklerini kaydeden Yazıcı, “Herhangi bir sorun beklemiyoruz. Kameralarımız vasıtasıyla tüm süreç gözlenmekte. Bütün olumsuzluklara temsilcilerimiz vasıtasıyla müdahale edilmektedir. Bu kapsamda vatandaşlarımızın ihbarları ile süreç daha da hızlandırılmaktadır. Göremediğimiz veya tespit edemediğimiz noktalarda vatandaşlarımızın katkılarını bekliyoruz” diye konuştu. Yazıcı ayrıca, sahada görev başında 4 bin 500 personel ve bin 700 civarında da iş makinesi ve ekipmanın kullanıldığını söyledi.

]]>
22.8.2019 09:27:02 #Item:10675
Küçükçekmece'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10672/kucukcekmecede-is-yeri-yangini.html Saat 01:35 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Sefaköy, Kocasinan, Başakşehir, Bağcılar, Bakırköy, Sultangazi, Seyrantepe, Şişli ve Avcılar İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimiz, 66 personel 24 araç ile yürüttükleri çalışmalar sonucu yangını kontrol altına alarak söndürdü. Yangın sonrasında iş yerinde maddi hasar meydana gelirken olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

 

]]>
21.8.2019 04:49:21 #Item:10672
İBB, zarar gören esnafla buluştu http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10671/ibb-zarar-goren-esnafla-bulustu.html 17 Ağustos Cumartesi günü il genelinde etkili olan sağanak yağmurdan en fazla etkilenen  noktalardan biri  Eminönü'nde bulunan altgeçit oldu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ve beraberindeki ekip yağıştan zarar gören altgeçit esnaf temsilcileri ile bugün (19 Temmuz 2019) yapılan toplantıda buluştu.

Sabah saatlerinde gerçekleşen toplantıda, esnaf temsilcileri ile belediye temsilcileri arasında karşılıklı görüş ve öneri alışverişinde bulunuldu. Meydana gelen olumsuzlukların bir daha yaşanmaması ve kalıcı çözümler üretmek konularında, İBB ve esnaf temsilcileri tarafından ortak kararlar alındı.

17 Ağustos günü sabah saatlerinde başlayan kuvvetli sağanak neticesinde Fatih'te metrekareye ortalama 124 kg yağış düşmüştü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM, İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım ve Zabıta; 3 bin 805 personel, bin 846 araç, iş makinesi ve ekipman ile yaşanan olumsuzluklara ivedilikle müdahale etti.  

]]>
19.8.2019 16:44:29 #Item:10671
Başkan İmamoğlu: “İstanbul, pansuman kaldıracak bir şehir değil!” http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10667/baskan-imamoglu-istanbul-pansuman-kaldiracak-bir-sehir-degil.html İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentte dün yaşanan sel baskınlarında en fazla zarar gören noktalarda incelemelerde bulundu. İmamoğlu’na Genel Sekreter Yavuz Erkut ile yardımcıları Orhan Demir, Murat Yazıcı ve Murat Kalkanlı da eşlik etti. Yardımcılarından yaşananlarla ilgili bilgi alan İmamoğlu, ilk olarak Eminönü’ndeki yeraltı çarşılarını ziyaret ederek esnafın sorunlarını dinledi. İmamoğlu, gazetecilerin sorularına yeraltı çarşısının merdivenlerinde yanıt verdi. “İstanbul’un altyapısı ile ilgili pis su, yağmur suyu ve özellikle kıyıya yakın bölümlerdeki yapılaşma düzeni, alt geçitler buraların bu tür su baskıları ile ilgili, risklerinin ölçümü tümüyle ele alınması gerekiyor” diyen İmamoğlu, şunları söyledi: “Biz işimizi şansa bırakmak niyetinde asla değiliz. İş, rastgele yönetilmez. Bazı şeyler vardır ki, fiziken bunu aşarsınız. Yapılarınızın düzensizliğini ortadan kaldırıp, atarsınız. Bazılarında da teknik altyapıyı güçlendirirsiniz ve o şekilde aşarsınız.”

-İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNE VURGU-
Dünyada bir iklim değişikliği yaşandığına vurgu yapan İmamoğlu, “Bu, sadece Türkiye’ye has değil. Dünya bunu tartışıyor. Fazla değil, 20-30 yıl sonra yaz sıcaklığının en az 3,5-4 derece artacağından bahsediliyor. Ve bu, iklim değişikliklerinden doğan yağışla ilgili süreçlerle ilgili ciddi sorunlar var. Biz, İstanbul’la ilgili seferberlik kelimesini kullanırken sadece deprem, trafik değil, birçok konu var. İşte bu da altyapı ile ilgili bir seferberlik. İstanbul’un yapılaşması ile ilgili ciddi sıkıntılar oluşmuş durumda. Bazı semtlerde, beklentinin çok üstünde bir takım yapı yığını oluşturulmuş durumda. Ne yazık ki bu yapı yığının büyümesi ile ilgili tehditler devam ediyor” dedi.

“METEOROLOJİ, AKOM’A GEÇ BİLGİLENDİRME YAPTI!”

Aşırı yağışla ilgili meteorolojiden AKOM’a geç bilgilendirme yapıldığına dikkat çeken İmamoğlu, “AKOM’daki bilgileri, özellikle bir daha kontrol ettirdim. Bize meteorolojiden yağışla ilgili uyarı 12.30’da gelmiş. Yani o saatte İstanbul’da yağış başlamıştı ve 15-20 dakika sonra da o baş edilmez, saatte 114 kilogramı bulan yağış miktarına erişilmişti. Dolayısıyla çok geç geç bir uyarı işlemiş meteoroloji tarafından. Hatta orta şiddette bir yağış denmiş. Yani yaklaşık 40 kilogramın altında rapor edilmiş ama büyük bir fark var arada. Özellikle Fatih bölgesi için konuşuyorum. Tabii tarihi yarımadanın ciddi sorunları da var. Bu hususta zorluklar da var. Tümüyle ele alınması gereken hususlar bunlar” dedi.

“ESNAFIN YARALARINI SARACAĞIZ”
Eminönü yeraltı çarşısında dükkanı bulunan ve maddi zarar gören esnafın yanında olduklarına vurgu yapan İmamoğlu, “İtafaiye raporlarını bugün, hızlıca sunacağız arkadaşlara. Onlar da sigorta şirketlerini bekliyorlar. Yarayı saracağız. Tabii can kaybının sarılma şansı yok. O büyük üzüntümüz. Bir vatandaşımızı kaybettik. Bu sorunları ileriye dönük yaşamamak adına, ki tam da 17 Ağustos depreminin yıl dönümünde bu süreci yaşadık. Bu da bir ikazdır. Deprem ikazını ne yazık ki, biz bundan 20 yıl önce yaşadık. Ama 20 yılda ne noktaya geldiğimize baktığımızda, ne yazık ki iyi noktalarda değiliz. Biz, ne yazık ki vatandaşımızı rahatlatacak, cümleler kuramayız. Kimse kimseyi aldatmasın. Keşke rahatlamış olsa vatandaşımız da biz de alkış tutsak. Bu bakımdan, bu da ciddi bir ikazdır” diye konuştu.

“ÜSKÜDAR’DA MÜTEAHHİT FİRMA ‘BASKIN OLMAYACAK’ DEMİŞTİ!”
“Yolumuzda altyapı ile ilgili, afetlerle ilgili yoğun seferberlik dönemimiz adına çalışma yapacağız. Çalışmanın temelinde şu vardır: Dünyanın iklim değişimleri göz önünde bulundurularak ve İstanbul’umuza bunun yansıması ile ilgili, tümüyle İstanbul’umuzun alt yapısını, gözden geçirecek ve makro bir planla hareket edeceğiz, geçici değil. Buralar pompa ile aşılacak durumda değildir. Kalıcı yöntemlerle yol yürüyeceğiz. Üsküdar da bize, “Artık baskın olmayacak, görünen o mevcut görüntü olmayacak” denmişti müteahhit tarafından. Bir daha yaşanmayacak noktasında bilgi verilmişti geçen yönetim döneminde. Üsküdar’da dün 40 kilogram yağış gözlendi. Ama yine aynı manzara yaşandı. Orayı da görmek istiyorum. Yol ve sahili de görmek istiyorum. Sonra tümüyle bir değerlendirme yaparız” şeklinde konuştu.

“BİZİM TATİLİMİZ DE ŞEFFAF”
İmamoğlu, tatilde olmasıyla ilgili yapılan eleştirilere de gazetecilerin, “Bugün de erkenden buraya geldiniz. Bununla ilgili bir şeyler söyler misiniz” sorusu üzerine şu yanıtı verdi: “Gün boyu sokaklarda söyleyeceğim. Bu konunun en basit kısmı. Nedir bu? Birisi onu demiş bunu demiş. Milletvekiliymiş, belediye başkanıymış. Boş konuşan, boş konuşuyor zaten. Makamı ne olursa olsun. İmamoğlu niye tatildeymiş? Bak sen! Bizim tatilimiz de şeffaf. Ailemi siyasetin dışında, tutacağımı her yerde söyledim. Dolayısıyla siyasetin dışında bir alanda 7 yaşındaki kızıma şefkatimi, baba sevgimi gösterme lazım. 14 yaşındaki oğlumu kucaklayıp, onu geleceğe hazırlamam lazım. 21-22 yaşındaki oğlumun da meslek hayatında güçlü olması için kendi kişisel gelişimini güçlendirmesi için, onun yanında olmam lazım. Hayatın görev tarafı ayrı, aile tarafı ayrı. Ben aile tarafını, yoğun bir 8-9 aylık Türkiye gündeminden sonra desteklemeye çalışıyorum. Zaten 2 gün Hacıbektaş’taydım. Ziyaretlerimizi yapmıştık. 2-3 gün de ailemizle birlikte olmak istedik. O ana afetin denk gelmesi, elbette koşup geleceğiz. Gece 12 olur, 3 olur 5 olur. Türkiye’nin neresinde olursak olalım, dünyanın neresinde olursak olalım koşup geçeğiz. Bu benim insani tarafımdır. Bunu kimseyle paylaşmam, tartışmam. Benim tatilim de şeffaftır. Ailemle tatil yapıyorum. Gizli tatil yapmam. Gizli tatil yapmaya ihtiyaç durmam. Çünkü bu benim ihtiyacım, bu benim güzel ailem. Bazen oluyor ki annemi 1-1,5 ay görmüyorum. Bu kadar yoğun bir gündemde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Sorumluluklarımızın büyük olduğunu biliyorum. Sadece rakip olmak, siyaseten karşı tarafta durunca bu laflar söylemek refleksinde bulunan kişilerin kalibresi düşük. Zihinler yetersiz, cümleleri de öyle çıkıyor.”

-EMİNÖNÜ’NDEN BEYAZIT’A KADAR YÜRÜDÜ-
İmamoğlu, yeraltı çarşısında yaptığı incelemelerin ardından yürüyerek Kapalıçarşı’ya geçti. Mahmutpaşa Kapısı’ndan Beyazıt Meydanı Kapısı’na çıkan İmamoğlu, bir kez daha kameraların karşısına geçip, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Sabahın erken saatlerinden beri önce Eminönü bu kez Kapalıçarşı’dasınız. Neler diyeceksiniz, çalışmalar nasıl gidiyor” sorusuna, “Sabah Eminönü-Sirkeci’de, yeraltı geçidimizde çarşıdaki esnafımızla dertleştik. Sonra yine Mahmutpaşa yokuşundan Kapalıçarşı’nın içine girdik. Şu anda da Beyazıt Kapısı’ndayız. Buradan AKOM’a geçeceğiz. Sonra Üsküdar’da bazı tespitler var. Üsküdar’da yağış az olmasına rağmen, yine denizle Üsküdar Meydanı’nın malum görüntüsünü yaşamak bizi üzdü. Zira orda artık yaşanmayacağı konusunda açıklamalar olmuştu. Oraları yerinde gezeceğim. Tespitlerimizi yapacağız. Dün, ölen vatandaşımız gerçekten bizi derinden üzdü Allah rahmet etsin” yanıtını verdi.

“AKTİF OLARAK SAHADAYIZ”
İmamoğlu, “İstanbul genelinde bilanço nedir” sorusunu ise, Yaklaşık bin 800’e yakın vaka tarafımıza duyuruldu ve bunların tamamıyla ilgilenildi. 4 bine yakın çalışma arkadaşımız sahada çalıştı. Su baskınlarına yerinde müdahale edildi. Yaralar en hızlı şekliyle sarılmaya çalışılıyor. Sabah bir kısım esnafımızla konuştum, özellikle yeraltı geçidimizdeki esnafımızla. Zararları konusunda tespitler yapılıyor. Arkadaşlarım konuya müdahil oluyorlar. Özellikle tarihi yarımadada yol bakım ekiplerimiz devrede olacak. Ve yolda kanalizasyonda olan sıkıntılarla ilgili İSKİ ekiplerimiz yine sahada. Tümüyle aktifiz olarak sahadayız. En hızlı şekliyle yaraları saracağız” şeklinde yanıtladı.

“YARINA KADAR HİÇBİR SORUN KALSIN İSTEMİYORUZ”
Eminönü ve Kapalıçarşı’daki incelemelerini tamamlayan İmamoğlu, daha sonra AKOM’a geçti. Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, burada da gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu, “Maddi hasar oranı ne kadar” sorusu üzerine şu bilgileri verdi: “Çok ihbar ulaştı elimize. 27 yolda göllenme, 13 yolda çökme, 13 alt geçit su baskını. 37 mahsur kalan ve kaza yapan araç ihbarı. 29 adet de bariyer hasarı, sarı mazgal tıkanması gibi ihbarlar. Onun dışındakiler de ev, iş yeri ihbarı şeklinde listesi var.” İmamoğlu, sahada çalışan ekip sayısıyla ilgili de “Yoğunlaşan alan Eminönü ve civarı. Şu anda orada hasar tespitleri yapılıyor. Biz, aynı zamanda itfaiye raporlarımızı buradaki iş yeri sahiplerine hemen vereceğiz. Bekletmeyeceğiz. Sonrasında da oradaki insanların yaralarının sarılması ile ilgili saat 10’da genel sekreter yardımcımız Murat Bey’le beraber bir koordinasyon toplantısı yapacaklar. Biz, onlara maddi manevi yanlarında olacağımız beyan ettik. Onun dışında tarihi yarımadada yol bakım ekiplerimiz, sahada tespitlerini yapıyorlar. Büyük oranda küçük tamirler söz konusu. 24 saat içerisinde toparlanması konusunda talimat verdik. Yarın sabaha orada hiçbir sorun kalsın istemiyoruz. Üsküdar Yavuztürk Mahallesi’nde İSKİ dolgusunu yaptı. Yol çalışıyor ama muhtemelen asfaltı daha sonra halledilecek. Sanıyorum birkaç gün içinde orası çözümlenir. Yerinde göreceğim. Ekiplerin tamamı sahada” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA BASINI BİLGİLENDİRECEĞİM”
Yıllardır yapılan uyarılara rağmen kalıcı çözümler üretilmediğini vurgulayan İmamoğlu, “Genel sekreterimizle konuştuk. Hızlıca, özellikle alt yapıya dair ilgili tüm birimleri toplayarak bir çalışma yapın dedin. Talimatımız şu yönde olacak: İstanbul’da son 20-25 yılda yaşanan bu tür sel ve afetlerdeki riskli alanlar nerelerdir? Nerelerde yaşanıyor? Bunların tamamı göz önüne alınarak, alınması gereken kısa, orta uzun vadeli tedbirlerle ilgi çalışma yapılacak. Bununla ilgili önümüzdeki hafta basını da bilgilendireceğim. Bu çalışma, bütüncül bir çalışma olacak. Pansumanla çalışmanın bir anlamı yok İstanbul’da. İstanbul pansuman kaldıracak bir şehir değil. Varsa bir eksiklik, orada kalıcı tedbirlerin alınması konusunda kesin adımlar atmak zorundayız. Bu anlayışla önümüzdeki hafta, bütün arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürecek. Elde ettiğimiz bilgilerle de sizi bilgilendireceğiz” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, AKOM’un ardından Yavuztürk Mahallesi ve Üsküdar Meydanı’nda da incelemelerde bulundu. İmamoğlu, incelemelerde bulunduğu her bölgede vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı ve yurttaşlarla fotoğraf da çektirdi.

]]>
19.8.2019 09:36:37 #Item:10667
Fatih'te iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10665/fatihte-is-yeri-yangini.html Saat 23:40 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Kocamustafapaşa, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bakırköy İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda herhangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
18.8.2019 01:10:17 #Item:10665
İstanbul'da sağanak yağışın etkileriyle mücadele sürüyor http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10664/istanbulda-saganak-yagisin-etkileriyle-mucadele-suruyor.html En fazla yağış Fatih, Beşiktaş, Sarıyer, Üsküdar, Kadıköy, Ümraniye ilçelerinde görüldü. İstanbul genelinde metrekareye ortalama 30- 40 kg yağış düştü.

Şehir hatları, İDO, tramvay seferlerinde yaşanan iptaller normale döndü. Yağışlı havanın akşam saatlerine (20.00) kadar İstanbul genelinde, özellikle Boğaz· çevresi ve Anadolu yakasında yer yer kuvvetli şekilde etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

İBB, İstanbul’da ve özellikle Fatih bölgesinde etkili olan yağmurun yarattığı hasarı gidermek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sel ve su baskınlarıyla mücadele çalışması sahada İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, AKOM’da İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir tarafından koordine ediliyor.

İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut beraberindeki teknik ekiple özellikle Fatih, Eminönü bölgesinde yaşanan su baskınlarını ve İBB’nin yaptığı çalışmaları yerinde inceledi.

İBB’nin sel ve su baskınlarıyla mücadele çalışması AKOM’da İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir tarafından koordine ediliyor.

Unkapanı Köprüsü'nün altında su tahliyesi yapan İBB ekipleri, evsiz olduğu belirlenen bir kişinin cansız bedenine ulaştı.

3 BİN 799 PERSONEL, 1841 İŞ MAKİNESİ İLE MÜDAHALE

Hava muhalefeti nedeniyle kapanan T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı, TF1 Maçka-Taşkışla Teleferik Hattı ile T3 Kadıköy-Moda Tramvay Hattı’nda seferler normale döndü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Zabıta, 153 Yerinde Çözüm ekiplerine gelen 2 bin 414 ihbara, 3 bin 799 personel, 1841 iş makinesi ile müdahale ediyor.

.  İtfaiye 1136 personel, 521 araç
·  Yol bakım 393 personel, 132 araç ve ekipman
·  İSKİ 1615 personel, 1004 araç ve ekipman
·  Atık yönetim 255 personel, 110 araç ve ekipman
·  Zabıta 400 personel, 74 araç ve ekipman

İstanbul’da Sorun Yaşanan Önemli Noktalar/Olaylar

1.Sahilyolu Kazlıçeşme
2.Sahilyolu Samatya
3. Sahilyolu Yenikapı
4. Unkapanı alt geçit
5. Aksaray alt geçit
6. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı alt geçidi
7. Saraçhane alt geçidi ve Fevzipaşa Caddesi
8. Kumkapı alt geçidi
9. Kabataş tramvay yolu
10. Eminönü meydan ve alt geçidi
11. D100 Kazlıçeşme
12. Üsküdar meydan ve sahil yolu
13. Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri Önü
14. Çengelköy Sahilyolu

]]>
17.8.2019 19:33:47 #Item:10664
Mahsur kalan kargayı kurtardık http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10662/mahsur-kalan-kargayi-kurtardik.html Ümraniye Hekimbaşı Mahallesi Küçüksu Caddesi üzerinde bulunan Ümraniye Stadı'nda, tellere takılı bri vaziyette uçamayan kargayı gören duyarlı vatandaşlarımız durumu ekiplerimize bildirdi. Saat 10:45 sıralarında alınan bilgilendirme üzerine olay yerine Çavuşbaşı İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimiz kargayı mahsur kaldığı yerden kurtararak, sağlıklı bir şekilde doğal yaşantısında devam etmesini sağladı.

Bir hayatı daha kurtarmanın verdiği mutluluğu yaşayan ekibimiz, istasyonuna geri döndü.

]]>
16.8.2019 14:18:22 #Item:10662
İBB İtfaiyesi, Uluslararası Spor Oyunlarında 20 madalya kazandı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10657/ibb-itfaiyesi-uluslararasi-spor-oyunlarinda-20-madalya-kazandi.html Çin’in Chengdu şehrinde gerçekleştirilen 18. Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda (WPFG),  6. gün tamamlandı. Müsabakalara 50 ülkeden 10 binin üzerinde sporcu katılıyor.

6. günde yapılan yarışlarda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanlığı sporcuları Servet Sarı ve Halit Pınar Jiu- Jitsu’da kendi kilolarında altın madalya kazandı. Erol Özçelik de Submıssıon Grapplıng’de altın madalyaya ulaştı.

Firefıghter Steeplechase 40+ bireyselde Hüsnü Fil gümüş, Nurettin Ünal bronz madalya aldı.

Firefıghter Steeplechase takım yarışında Nurettin Ünal, Yasin Bilmez, Serdar Çakır ve Ferhat Çömlekçioğlu ise gümüş madalya kazandı.

Günün diğer yarışı olan Kumite’de Ersan Soydan gümüş, Hasan Tahsin Kalfa bronz madalyayı göğsüne taktı.

Halit Pınar, geçtiğimiz gün yapılan Judo dalında da kendi kilosunda altın madalya kazanmıştı.

Böylece İBB İtfaiyesi sporcuları WPFG’nin 6. günü sonunda 4 altın, 12 gümüş ve 4 bronz madalya alarak toplamda 20 madalya ulaştı.

Ülkemizi ve İstanbul’u temsil eden İBB sporcuları; güreş, push-pull, voleybol, kürek ve atletizmin birçok dalında mücadeleye devam ediyor.

Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları, 18 Ağustos gününe kadar sürecek. Organizasyon, tüm dünyadan tam zamanlı, yarı zamanlı, gönüllü, orman, havaalanı ve askeri itfaiyeciler ile tüm polis kuvvetlerinin katılabileceği uluslararası spor müsabakası olarak biliniyor.

Oyunlar farklı ülkelerde; atletizm, yüzme, voleybol gibi olimpik branşların yanı sıra “En Sıkı İtfaiyeci” gibi meslek branşlarının bulunduğu 60’dan fazla branşta iki yılda bir (tek yıllarda) gerçekleştiriliyor. Çift yıllarda ise sadece itfaiyecilerin katıldığı Dünya İtfaiye Oyunları düzenleniyor.

İBB İtfaiyesi, 2015 yılında 15 itfaiyeci ile ilk defa katıldığı Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda; 4 altın, 4 gümüş ve 7 bronz madalya olmak üzere toplam 15 madalya kazandı.

İBB sporcuları, 2017 Polis ve İtfaiye Oyunları’nda ise 35 yaş kategorisinde organizasyonun İtfaiyecilik alanında en önemli yarışı olan En Sıkı İtfaiyeci müsabakasında takım halinde tüm rakiplerini geride bırakıp dünya şampiyonu oldu. Organizasyon sonunda 12 altın, 11 gümüş ve 9 bronz toplamda 32 madalya kazanarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

]]>
14.8.2019 13:33:05 #Item:10657
Şile'de araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10656/silede-arac-yangini.html Saat 18:09 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Şile İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
14.8.2019 10:31:03 #Item:10656
Fatih'te çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10655/fatihte-cati-yangini.html Saat 19:57 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Kocamustafapaşa İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
12.8.2019 22:16:48 #Item:10655
Sefaköy'de araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10654/sefakoyde-arac-yangini.html Saat 00:41 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Sefaköy İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
12.8.2019 09:15:14 #Item:10654
Başkan İmamoğlu ailesi ile birlikte Darülaceze'yi ve itfaiyeyi ziyaret etti http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10653/baskan-imamoglu-ailesi-ile-birlikte-darulacezeyi-ve-itfaiyeyi-ziyaret-etti.html İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, sabah bayram namazını Beylikdüzü Fatih Sultan Mehmet Camii’nde kılıp, amcası Ali İmamoğlu’nun mezarını ziyaret etmiş, ardından yakın çalışma arkadaşları ve gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelmişti. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, soluğu, çekirdek ailesiyle birlikte Ataşehir’deki  İBB’ye ait Darülaceze Müdürlüğü Yerleşkesi’nde aldı. Eşi, ortanca oğlu ve küçük kızıyla birlikte yaşlı yurttaşlarla buluşan İmamoğlu’na, Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de eşlik etti. Yerleşke bahçesine kurulan masalarda, ağaçlar altında İmamoğlu’nu bekleyen huzurevi sakinleri, İBB Başkanı’nı alkışlarla karşıladı. Bu sırada 69 yaşındaki Necip Mert adlı vatandaş, arkasında İmamoğlu’nun adının yazılı olduğu 34 numaralı Trabzonspor formasını İBB Başkanı’na hediye etti.

“VEFA DUYGUSU” VURGUSU
Çalışanların ve huzurevi sakinlerinin yoğun ilgisi altında bahçeye ulaşan İmamoğlu, İstanbul Darülaceze Müdürü Reşit Taşkın’ın konuşmasının ardından mikrofonu aldı. “Sevgili eşim ve çocuklarımla sizleri ziyarete geldik” diyen İmamoğlu, “Sizlerin ziyaretine gelmek, bizlerin vazifesi. Burası sizin eviniz, yuvanız. Buradaki dostlarınızla, çalışma arkadaşlarımızla, güzel bir ömür diliyoruz hepinize” diye konuştu. Bu tür bakım yerlerindeki temel felsefenin “vefa duygusu” olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Bu tür yerleri, ülkemizin geçmişinden bugüne hizmetini yapmış sizlere, borcunu ödeme yerleri, vefasını gösterme yerleri olarak görüyorum. Burada en temel duygu, sizlere karşı duyulacak saygı ve sevgi olacaktır. Sizleri kucaklamak, sağlığınızla ilgilenmek, her anınızda sizlerin yanında olmak bizim vazifemiz. Hepinizin ellerinden öpüyorum. Hepinizin bayramı kutlu olsun” şeklinde konuştu.

“ANNEMİZİN, BABAMIZIN YERİNDESİNİZ”
Darülaceze’nin dünya çapında vicdana, vefaya ve geçmişe saygıyı temsil eden muazzam bir kurum olduğunun altını çizen İmamoğlu, şunları söyledi: “Bunun ismine layık olmak da bizler için ayrı bir sorumluluk. Bundan sonra da hem bu kurumumuza hem de bu kuruma ilave edeceğimiz kurumlarımıza dönük ilgimiz, alakamız, bu tarihi sorumlulukla daha da büyütülecektir. Bunu belirtmek istiyorum. Hepinizi çok seviyorum. Buraya gelirken annemizi, babamızı ziyaret ettik. Onların da sizlere selamlarını getirdik. Sizler de bizim büyüğümüzsünüz. Sizler de bizim, annemizin babamızın yerindesiniz. Bu duygularla sizleri kucaklamaya heyecan duyuyorum.”

VATANDAŞ: “ÇAYIMIZI İÇMEYE DE BEKLERİZ”
İMAMOĞLU: “GELECEĞİZ. 5 YIL BURADAYIZ”
İmamoğlu, konuşmasının ardından eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte bütün masaları dolaştı ve bahçede bulunan Darülaceze sakinlerinin tek tek bayramlarını kutlayıp, onlarla fotoğraf çektirdi. Bu sırada bir huzurevi sakini İmamoğlu’na, “Böyle olmadı. Çayımızı içmeye de bekliyoruz” dedi. İmamoğlu, yaşlı adama, “Daha başlangıç. Geleceğim. 5 yıl buradayız” yanıtını verdi. İmamoğlu’nun, kendisiyle tokalaşan kırmızı elbise giymiş bir huzurevi sakinine, “Mekanın kraliçesi” şeklinde iltifat etmesi gülüşmelere yol açtı. Seyide Gökçe (66) ve Burhan Kalay (57) adındaki huzurevi sakinleri İmamoğlu’ndan nikahlarını kıyması yönünde talepte bulundu. İmamoğlu’nun çifte yanıtı, “Siz isterseniz, biz kıyarız” oldu. Derviş Kaya adındaki bir huzurevi sakini de İmamoğlu için yazdığı şiiri, İBB Başkanı’na takdim etti. İmamoğlu ve ailesi, özel bakıma muhtaç sakinlerin kaldığı “Şefkat Evi”ne gidip, burada yatan hastalarla da bayramlaştı.

İTFAİYEDE TÖREN MANGASIYLA KARŞILANDI
Darülaceze’deki ziyaretlerini tamamlayan İmamoğlu ve ailesi, yerleşke yakınındaki İBB Kayışdağı İtfaiye İstasyonu personeliyle de bayramlaştı. İmamoğlu’nu tören mangası ile karşılayan itfaiye erleri, İBB Başkanı’na tekmil verdi. İmamoğlu, burada yaptığı konuşmasında, itfaiyecilere, “Çok kutsal bir mesleği yerine getiriyorsunuz, can kurtarıyorsunuz, hayat kurtarıyorsunuz. İnsanların bir nevi canının teminatısınız. Burada bize size, ‘Allah razı olsun’ demek düşer. Duamız şudur ki; ayağınıza taş değmesin. Canınızı, sağlığınıza bir ufak sıkıntı gelmesin” sözleriyle seslendi. “Bayramını kutlamaya geldik” diyen İmamoğlu, “Bazı mesleklerin bayramı, seyranı yok. Nöbettesiniz. Bazı mesleklerin mekanı terkedilmez. Ne zaman başımıza geleceği bilinmez. Bu yönüyle de fedakarlık yapan sizi, iki kat bayramınızı tebrik ediyorum, iki kat Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

“KALICI OLANLAR BU KURUMUN KADROLARIDIR”
İBB’nin Türkiye’nin en değerli ve en büyük kurumlarından biri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi: “Seçilmiş insanlar gelirler, görevlerini yaparlar. Kalıcı olanlar, bu kurumun kadrolarıdır. Dolayısıyla bu ve  bunun gibi kurumlara hizmet edenler, milletine hizmet edecek. Devletine hizmet edecek. Kamu çıkarını koruyacak. Kimseye hizmet etmeyecek. Ben, sadece emanetçiyim. Görevimin başına geldim. Allah ne kadar nasip eder bilmem. Bu görevi yapıp, başkasına emanet edeceğim. Ama siz kalıcısınız. Dolaysıyla birkaç prensibi olmalı her arkadaşımın. Kurumuna sadakat, kamu malına en ufak bir sıkıntı getirmemek, hak hukuk anlayışıyla vatandaşın bir kuruşuna bile sıkıntı vermemek. Bir nevi evinize gittiğinizde huzurlu bir şekilde başınızı yastığa koyabilmek. İnşallah bu dönem hem siz hem biz İstanbul halkına, milletimize, bayrağımıza en güzel hizmetimizi veririz. Türkiye’nin en eski kurumlarından biri olan İstanbul itfaiyesinde çalışmak, bence çok gururlanmanız gerek bir şey. Bunu daha yukarıya taşımak, daha çağdaş, dünyayla eşgüdümlü çok iyi bir itfaiye teşkilatımız olduğunun biliyorum, ama çok daha iyisini nasıl yaparız ona bakacağız.”

-BEREN’İN BABA SEVGİSİ-
İmamoğlu’nun konuşmasının ardından istasyon şeref defterine duygularını yazması sırasında kızı Beren’in babasına sarılması, ilginç görüntüler oluşturdu. İBB Başkanı İmamoğlu, şeref defterine şunları yazdı: “İstanbul’un en eski ve önemli kurumlarından biri olan itfaiye birimimizin Kayışdağı Grup Amirliği ziyaretimizde tüm itfaiye çalışanlarımıza, milletimiz adına hizmetleri, can ve mal güvenliğimizin teminatı oldukları için minnet duygularımı iletir, kendilerine sağlık, mutluluk ve kazasız günler diliyorum. Kurban Bayramı’nız mübarek olsun.”

 

 

 

]]>
11.8.2019 17:06:31 #Item:10653
Tuzla'da iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10650/tuzlada-is-yeri-yangini.html Saat 03:42 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine OSB, Orhanlı, Tuzla, Kartal, Pendik, Ümraniye, Kadıköy, Sultanbeyli,Kurtköy,Çavuşbaşı, Büyükbakkalköy İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimiz, 81 personel 31 araç ile yürüttükleri çalışmalar sonucu yangını kontrol altına alarak söndürdü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.

]]>
9.8.2019 08:13:36 #Item:10650
Fatih'te metruk bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10649/fatihte-metruk-bina-yangini.html Saat 17:52 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Eminönü, Kocamustafapaşa ve Bakırköy İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü.Maddi hasarın meydana geldiği olayda yaralanma ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
8.8.2019 20:53:47 #Item:10649
İstanbul İtfaiyesi, Chengdu'da gerçekleştirilecek olan Polis ve İtfaiye Oyunları’na katılmak üzere Çin'e gitti http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10648/istanbul-itfaiyesi-chengduda-gerceklestirilecek-olan-polis-ve-itfaiye-oyunlarina-katilmak-uzere-cine-gitti.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, 08-18 Ağustos tarihlerinde Çin'de düzenlenecek 18. WPFG Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’na (World Police & Fire Games 2019) katılıyor. İstanbul İtfaiyesi, dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan ve 50 ülkeden yaklaşık 6000 polis ve itfaiyecinin mücadele vereceği yarışmalarda Türkiye’yi temsil edecek.

Çin'in Chengdu şehrinde düzenlenen Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda, Ülkemizi temsilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi; atletizm, yüzme, ultimate firefighter (en sıkı itfaiyeci) gibi itfaiye yarışlarının yapıldığı 56 farklı branştaki organizasyona, 25 sporcu ve 4 yönetici ile katılmaktadır.

İstanbul İtfaiyesi takımı 08 Ağustos 2019 tarihinde yapılacak olan açılış seremonisinde bayrağımızı dalgalandırarak açılışa katılacaktır.

]]>
6.8.2019 13:52:34 #Item:10648
Maltepe'de hayvan kurtarma http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10646/maltepede-hayvan-kurtarma.html Saat 09:01 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Maltepe İtfaiye ekibimiz sevkedildi. Ekibimizin titiz çalışmaları sonucu bulunduğu yerden sağlıklı bir şekilde kurtarılan minik dostumuz doğal yaşamına salındı.

]]>
5.8.2019 17:38:47 #Item:10646
Sefaköy'de trafik kazası http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10644/sefakoyde-trafik-kazasi.html Saat 06:44 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Sefaköy İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu, araç içerisinde sıkışan 1 vatandaşımız kurtarılarak, sağlık ekiplerince hastaneye nakledildi. 

]]>
3.8.2019 08:56:40 #Item:10644
Beykoz'da insan kurtarma http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10642/beykozda-insan-kurtarma.html Saat 18:20 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Beykoz İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekibimiz sevk edildi. Olay yerine ulaşan ekibimizin özverili çalışmaları sonucu düştüğü derede mahsur kalan vatandaşımız yaralı olarak kurtarılarak sağlık ekiplerimizce hastaneye sevk edildi.

]]>
1.8.2019 10:16:44 #Item:10642
Şile'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10640/silede-is-yeri-yangini.html Saat 05:58 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Şile İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
31.7.2019 09:48:45 #Item:10640
Esenyurt'ta çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10638/esenyurtta-cati-yangini.html Saat 16:31 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Beykent, Beylikdüzü, Mimarsinan, Avcılar, Bakırköy, Başakşehir, Hadımköy, Çatalca İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimiz, 60 personel 20 araç ile yürüttükleri çalışmalar sonucu yangını kontrol altına alarak söndürdü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.

]]>
31.7.2019 08:20:30 #Item:10638