tr-TR 08.02.2016 19.6.2019 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Istanbul Itfaiye RSS Feed İBB İtfaiyesi çatıya sıkışan martıyı önce kurtardı önce kurtardı daha sonra annesine kavuşturdu http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10582/ibb-itfaiyesi-catiya-sikisan-martiyi-once-kurtardi-once-kurtardi-daha-sonra-annesine-kavusturdu.html Fatih’teki Vezneciler Kız Yurdu’nun yöneticileri, sabah saatlerinde çatıdaki yağmur suyu oluğuna bir martının sıkıştığını fark ederek İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ni aradı. Kısa zamanda yurda gelen itfaiye ekipleri, hemen güvenlik tedbirlerini alarak çatıya çıktı. Yavru olduğu anlaşılan martıyı sıkıştığı çatı oluğundan kurtaran İtfaiye ekibi, yavruyu hemen muayene için İBB Fatih Hayvan Aşılama ve Tedavi Ünitesi’ne yetiştirdi.

Martıyı muayene eden İBB Veteriner Hekimleri, hayvanın kırık-çıkığının veya yarasının olmadığını tespit etti. Martının 2 aylık henüz uçamayan bir yavru olduğunu belirten Veteriner Hekim Vildan Mutlu, “Martı muhtemelen çatıya sıkıştığı için biraz besinsiz kalmış, çok zayıflamış. Herhangi bir kırık çıkık veya yarası yok. Bu ebattaki yavrular henüz uçamaz. Tamamen tüylenecek. Uçana kadar annesi varsa onun gözetiminde kalabilir” dedi.

İtfaiye ekibi, bu mutlu haber üzerine yavruyu alarak tekrar Vezneciler Kız Yurdu’nun çatısına bıraktı. Yavru martı yürüyerek annesinin yanına gitti ve birlikte adeta mutluluk pozu verdiler.

Martının kurtarılmasına ve tedavi edilmesine çok sevindiklerini belirten Vezneciler Kız Yurdu yöneticileri ile yurtta kalan öğrenciler, kurtarma operasyonu ve tedavi nedeniyle İBB İtfaiyesi’ne teşekkür etti. Yurdun yöneticisinin çocuğu olduğu belirtilen küçük bir kızın kurtarma anındaki heyecanı ve kurtarılan yavruyu sevmesi de itfaiye kamerasına yansıdı.

İBB BİR AYDA 25 BİN CAN DOSTUNA HİZMET VERDİ           

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, Mayıs-Haziran aylarının birçok hayvan gibi kuşların da yavrulama ve büyütme dönemi olduğuna dikkat çekerek, bu süreçte kuşların birçoğunun henüz uçma yeteneğini kazanmadığını, bu nedenle sıkışma ve çatıdan düşme vakalarının sıklıkla yaşandığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi; Gümüşdere, Cebeci, Tepeören, Kısırkaya, Orhanlı ve Fatih/HATÜ’deki Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi ve Hayvan Aşılama ve Tedavi üniteleriyle 7/24 hizmet veriyor.

İBB, 2019 – Mayıs ayı boyunca toplam; 15 bin 91 Muayene ve Tedavi, 4 bin 609 Aşılama, 3 bin 456 Mikroçip ile Kayıt Altına Alma, 2 bin 321 Kısırlaştırma çalışması yaparak, bir ayda 25 bin 477 can dostuna hizmet verdi.

]]>
18.6.2019 18:29:34 #Item:10582
Pendik'te fabrika yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10580/pendikte-fabrika-yangini.html Pendik Sanayi Mahallesi Bosna Sokak üzerinde bulunan 2 katlı fabrikanın ikinci katında yangın meydana geldi. Saat 08:34 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Kurtköy, Yenişehir, Pendik, Tuzla, Kartal, Büyükbakkalköy, Maltepe, Kadıköy, Orhanlı İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. 26 araç ve 65 personel ile kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınarak sönüdürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
14.6.2019 14:46:04 #Item:10580
Yenişehir'de trafik kazası http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10578/yenisehirde-trafik-kazasi.html Ataşehir Yenişehir Mahallesi TEM Otoyolu Ankara İstikametinde üç aracın karıştığı trafik kazası meydana geldi. Saat 17:08 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Yenişehir, Sultanbeyli İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu, araç içerisinde sıkışan 2 vatandaşımız kurtarılarak, sağlık ekiplerince hastaneye nakledildi.

]]>
14.6.2019 14:05:40 #Item:10578
Araçta mahsur kalan yavru kediyi kurtardık http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10576/aracta-mahsur-kalan-yavru-kediyi-kurtardik.html Saat 10:38 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Fatih İtfaiye İstasyonu ekibimiz sevkedildi. Ekibimizin titiz çalışmaları sonucu bulunduğu yerden sağlıklı bir şekilde kurtarılan minik dostumuz doğal yaşamına salındı.

]]>
14.6.2019 07:38:30 #Item:10576
Minik kardeşlerimiz, bizleri ziyarete geldi http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10574/minik-kardeslerimiz-bizleri-ziyarete-geldi.html İtfaiye Eğitim Merkezini ziyarete gelen Minik kardeşlerimiz hem eğlendiler hem öğrendiler Özel Tepeüstü Minik Kalpler Anaokulundan gelen 35 öğrenciye “Yangın Güvenliği” ve “Afetlerde doğru davranış tarzları” konularında eğitim verildi. Anaokulu öğrencilerinin İBİTEM’ deki (İtfaiye Eğitim Merkezi) eğitimi iki aşamada gerçekleştirildi. Eğitimin ilk aşamasında 35 öğrenciye, eğitmenlerimiz tarafından yangın, yangın çıkış nedenleri ve yangın anında doğru hareket tarzları hakkında teorik bilgiler anlatıldı. Daha sonra bahçeye çıkan öğrenci kardeşlerimiz yangın evinin camlarından ve bacasından yükselen alevleri başarılı bir şekilde söndürdükten sonra, çekilen hatıra fotoğrafı ile eğitim sona erdi.

]]>
12.6.2019 13:38:44 #Item:10574
Ağaçta mahsur kalan minik dostumuzu kurtardık http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10572/agacta-mahsur-kalan-minik-dostumuzu-kurtardik.html Saat 18:50 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Fatih İtfaiye İstasyonu ekibimiz sevkedildi. Ekibimizin titiz çalışmaları sonucu bulunduğu ağaçtan sağlıklı bir şekilde kurtarılan minik dostumuz doğal yaşamına salındı.

 

]]>
10.6.2019 20:30:48 #Item:10572
Sancaktepe'de araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10557/sancaktepede-arac-yangini.html Saat 14:38 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Yenidoğan İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Olay sonrası araçta maddi hasar meydana gelirken herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.

]]>
9.6.2019 23:58:30 #Item:10557
Mahsur kalan kirpiyi kurtardık http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10556/mahsur-kalan-kirpiyi-kurtardik.html Küçükçekmece Atakent Mahallesi Orkide 1 Sitesi I Blokta bulunan havalandırma boşluğunda bir kirpinin mahsur kaldığını farkeden duyarlı vatandaşlarımız durumu bizlere bildirdi. Saat 15:28 sıralarında alınan bilgilendirme üzerine olay yerine Sefaköy İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışması sonucu kirpi, mahsur kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde kurtarılarak doğal yaşamına devam etmesi sağlandı.

Bir hayatı daha kurtarmanın verdiği mutluluğu yaşayan ekibimiz, istasyonuna geri döndü.

]]>
9.6.2019 00:34:45 #Item:10556
Zeytinburnu'da iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10555/zeytinburnuda-is-yeri-yangini.html Saat 08:25 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Bayrampaşa, Zeytinburnu, Fatih İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.

 

]]>
8.6.2019 09:28:31 #Item:10555
Kağıthane'de trafik kazası http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10554/kagithanede-trafik-kazasi.html Saat 14:23 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Kağıthane İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa süre içerisinde olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahelesi sonucu kaza yapan aracın sürücüsü sıkıştığı yerden kurtarılarak sağlık ekiplerince hastaneye sevk edildi.

 

]]>
6.6.2019 23:36:27 #Item:10554
Hayri Baraçlı görev başındaki çalışanlarla bayramlaştı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10553/hayri-baracli-gorev-basindaki-calisanlarla-bayramlasti.html

İstanbullulara yıllardır huzurlu bayramlar yaşatan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu Ramazan Bayramı’nda da tüm birimleriyle görev başında. İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı da 24 saat aralıksız kente hizmet veren İBB’nin 14 birimini ziyaret ederek mesai arkadaşlarıyla bayramlaştı. Baraçlı, Ramazan Bayramı’nın 2. gününde İtfaiye, Zabıta, Mezarlıklar, Çevre Koruma ve Kontrol, Ulaşım, Yol Bakım ve Altyapı, Destek Hizmetleri Daire Başkanlıklarına ait birimler ile İSKİ, İETT ve İBB iştiraklerini ziyaret etti, çalışanlara kolaylıklar diledi.

İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı’ya bayram ziyaretlerinde, İBB Meclisi 2. Başkan Vekili Ömer Faruk Kalaycı, İBB Genel Sekreter Yardımcıları ile Daire Başkanları da eşlik etti.

Ziyaret ettiği birimlerde mesai arkadaşlarının elini sıkarak bayramlarını kutlayan Hayri Baraçlı, “1994’ten beri süregelen belediyecilik anlayışını hız kestirmeden devam ettiriyoruz” dedi. 
İstanbul’a hizmet etmenin çok özel bir görev olduğunu kaydeden Baraçlı şöyle devam etti: “84 bin kişilik büyük bir ailenin fertleri olarak bu kente hizmet etmenin gururunu birlikte yaşıyoruz. Hepimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde çalışarak maaş alıyoruz ama bu işlerimizi ibadet aşkıyla yapıyoruz. Çünkü inandığımız değerler bunu gösteriyor. 1994 yılında başlayan yerel yönetim anlayışı güzel hizmetler yapmamıza sebebiyet verdi. Bu anlayış, değişimi ve yeniliği savunan aynı zamanda da farkındalığı ortaya çıkartan bir çalışma oldu. Bundan sonra da yorulmadan çalışmaya birlikte devam edeceğiz.”

Dini ve milli bayramların toplumumuzun en önemli mihenk taşlarından biri olduğuna dikkat çeken Baraçlı mesai arkadaşlarına şu tavsiyelerde bulundu: “Bu bayram küskünlüklerin bitirilmesi adına da önemli bir fırsat. Ailenizde veya işyerinizde küskün olduğunuz kişiler varsa ilk adımı siz atın ve o büyük sevabı kazanın. Bayramda çocuklarımızı sevindirelim, küçük hediyeler vererek gönüllerini alalım. Onlar da bizi iyi ansınlar. Anne ve babalarımızı ziyaret ederek onların hayır dualarını alalım. Ayrıca yaşlılarımızı ve hastalarımızı gece – gündüz demeden bayramda ziyaret edelim. Hayır dualarını da alarak evlerimizi ve işyerlerimizi bereketlendirelim. Hepimizin bayramı mübarek olsun.”
 
Hayri Baraçlı Topkapı’daki Metro İstanbul ziyaretinde ayrıca telsizden görev başındaki mesai arkadaşlarının bayramını kutlayarak görevlerinde başarılar diledi. Baraçlı çalışanların çocuklarına da bayram harçlığı ve hediyeler vererek hatıra fotoğrafı çektirdi.

]]>
6.6.2019 19:24:18 #Item:10553
İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden bayram ziyareti http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10552/ibb-halkla-iliskiler-mudurlugunden-bayram-ziyareti.html İBB Halka İlişkiler Müdürlüğü, görevi başındaki personelimize Ramazan Bayramı dolayısıyla ziyaretlerde bulundu. Başakşehir, Ümraniye, Tuzla ve Avcılar İtfaiye İstasyonlarımızda görevli personelimizin Ramazan Bayramı'nı tebrik eden İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü, personelimize çalışmalarında kolaylıklar diledi. 

]]>
5.6.2019 19:43:10 #Item:10552
Fatih'te insan kurtarma http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10551/fatihte-insan-kurtarma.html Saat 00:40 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu kuyu da mahsur kalan vatandaşımızı kurtararak 112 Hızır Acil ekiplerimize teslim ettik.

]]>
5.6.2019 10:24:51 #Item:10551
Parmağına yüzük sıkışan vatandaşımızın yardımına yetiştik http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10550/parmagina-yuzuk-sikisan-vatandasimizin-yardimina-yetistik.html Parmağına yüzük sıkışan bir vatandaşımız Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil bölümüne başvurdu. Saat 01:05 sıralarında hastaneden alınan ihbar üzerine olay yerine Fatih İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucunda vatandaşımızın parmağına sıkışan yüzük çıkarıldı.

]]>
5.6.2019 10:03:34 #Item:10550
Hayri Baraçlı, mesai başındaki çalışanları ziyaret ederek bayramlarını kutladı. http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10549/hayri-baracli-mesai-basindaki-calisanlari-ziyaret-ederek-bayramlarini-kutladi.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların güvenli ve huzurlu bir bayram geçirmeleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, arefe günü mesai başında olan çalışanları ziyaret etti. Baraçlı, çalışanlarla sohbet ederek, hatıra fotoğrafları çektirdi. Metro İstanbul’da telsiz başına geçen Baraçlı çalışanlara seslenerek, bayramlarını kutladı, kolaylıklar diledi.

Ziyaretlerine Sultangazi’de bulunan Cebeci Halk Ekmek Fabrikasıyla başlayan Baraçlı, sırasıyla Kartal İGDAŞ Bölge Müdürlüğü, Kartal İETT Garaj Amirliği, Kartal Halk Ekmek Fabrikası, İBB Kartal Ek Hizmet Binası (Zabıta, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü), Kartal İSKİ Soğanlık Şubesi, İETT Anadolu Garajı, Esenkent Metro İstanbul Anadolu Yakası Kontrol Merkezi, Maltepe İSTAÇ Asya Bölge Şefliği, Maltepe İtfaiye İstasyonu, Karacaahmet Mezarlıklar Müdürlüğü ve Üsküdar Doğancılar İtfaiye İstasyonu’nu ziyaret etti.

Gittiği noktalarda çalışanlar ile tek tek tokalaşarak bayramlarını tebrik eden Hayrı Baraçlı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 24 saat aktif bir şekilde çalıştığının altını çizerek, “İşçi memur kardeşlerimiz nöbetteler. İBB en alt kademeden en üst kademeye kadar teyakkuz halinde. Ben 10 yıldır çalışıyorum 24 saat telefonum hep açık. İşimizi ibadet duygusuyla, heyecanıyla yaptığımız zaman hiçbir zaman yorulmuyoruz. Hizmet yarışımız bu şekilde devam ediyor” dedi. 

Baraçlı, çalışanlara bayram ile ilgili tavsiyelerde bulunarak, “Bugün arefe günü, Ramazan’ın son günü. Yarın bayram, bayramda çocuklarımızı sevindirelim. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Çocuklarımızı iyi bir şekilde yetiştirme gayreti içerisinde olun. Bu bayramda çocuklarımıza küçük hediyeler verelim, kalplerini kazanalım. Bayramda küskünlüklerimizi bitirelim. Kurum içerisinde, akrabalar arasında olabilir, bizim dinimizde küskünlükler 3 günü geçmemeli diyor, küskünlüklerimizi bu bayram ortadan kaldıralım. Anne ve babalarımızı ihmal etmeyelim onlara vakit ayıralım.. Ellerini öpelim hayır dualarını alalım. Yaşlılar ve hastalarımızı ziyaret edelim” diye konuştu.

İstanbul’da 25 yıldır devam eden bir hizmet anlayışı olduğunu kaydeden Baraçlı sözlerini şöyle sürdürdü: “Allah, hizmet yarışında devamlılığı bizlere nasip etsin. Geleceğimizde çocuklarımızın torunlarımızın da hizmet almasını, gerektiğinde İBB’ye hizmet vermesini nasip etsin. 2023, 2053 ve 2071’de ülkemize dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmayı nasip etsin ki biz de tüm dünyaya hizmet edelim. Bu bayram kardeşlik ve barış bayramı. Bizim temel noktamızda kardeşlik ve barış var. İnşallah bununla beraber kurban bayramına ve daha nice bayramlara büyüklerimizle sevdiklerimizle Allah bizleri kavuştursun. Bayramınız mübarek olsun.”

]]>
4.6.2019 18:38:34 #Item:10549
Eyüp'te çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10548/eyupte-cati-yangini.html Saat 22:51 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Balat, Şişli, Eyüpsultan İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadı.

 

]]>
2.6.2019 09:58:38 #Item:10548
İBB Plajlarında Sezon Açılıyor http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10547/ibb-plajlarinda-sezon-aciliyor.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan 1-2-3 Plajları ile Avrupa Yakası’ndaki Güneş ve Menekşe Plajları’nda 2019 yılı sezon açılışını 4 Haziran itibariyle yapacak. Sezon boyunca her gün günübirlik de olsa deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak isteyen on binlerce İstanbullunun ağırlandığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Plajları, haftanın yedi günü sabah saat 8:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında hizmet verecek.

CAN GÜVENLİĞİ VE SAĞLIK İÇİN MAKSİMUM ÖNLEMLER
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbulluların yaz sezonu boyunca plajlardan huzur içerisinde istifade edebilmeleri için can güvenliği ve sağlık konularında maksimum seviyede tedbirler alıyor. Tüm plajlarda her hafta deniz suyu temizlik oranı ölçümleri analiz ediliyor ve gerekli ilaçlamalar düzenli olarak yapılıyor. Plajlarda, hijyen ve sağlık açısından gün boyunca görevli personellerce temizlik işleri yürütülürken güvenlik ve cankurtaran personeli sayesinde de gerekli tedbirler alınıyor. İBB ayrıca İstanbul genelinde 515 km kıyı şeridi boyunca kıyı ve plaj temizliği yapıyor.

DRONELAR İBB PLAJLARINDA GÖREVDE
İBB İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekipleri, İBB plajları da dahil olmak üzere İstanbul’daki toplam 47 bin 800 metre uzunluğundaki 38 plajda gelişmiş teknolojik ekipmanlarla hizmet veriyor. İBB, İstanbul’daki plajlarda 2 Drone (insansız hava aracı), 35 jet-ski, 7 Kurtarma Botu, 2 Amfibik Kurtarma Jeti (Kara & Deniz Aracı) 14 ATV aracı, 190 Gözetleme Kulesi ve 481 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor.

HER TÜRLÜ İHTİYAÇ VE KONFOR GÖZETİLİYOR
Halkın her türlü ihtiyaç ve konforunun gözetildiği belediye plajlarının her birinde soyunma konteynırları, duş alanları ve şemsiyeler günübirlik tatilcilerin hizmetine sunuluyor. Yiyecek ve içecek ihtiyacına çözüm sunan büfe ve kafeteryaların yer aldığı plajlarda şort, oyun topları, simit vb. deniz malzemeleri satışının yapıldığı çeşitli stantlar bulunuyor. Bunların yanı sıra plajlarda, İstanbulluların keyif içerisinde bir gün geçirebilmeleri için yeşil alanlar, basketbol ve voleybol sahaları ile çeşitli spor aletlerinin bulunduğu sosyal yaşam alanları da yer alıyor.

MENEKŞE PLAJI  
Küçükçekmece Gölü yanında bulunan ve ücretsiz olarak hizmet verilen Menekşe Plajı, 630 metrelik sahil şeridine sahip. Olası durumlara karşı kurtarma botu ve ambulansın hazır bekletildiği Menekşe Plajı’nın 120 araçlık bir de otoparkı bulunuyor.

GÜNEŞ PLAJI 
840 metre uzunluğundaki Güneş Plajı’nda iki bölüm halinde hizmet veriliyor. Florya Tren İstasyonu karşısında yer alan ve yaz aylarında İstanbullar için serin bir tatil köşesi olan Güneş Plajı'nda, plaj voleybol sahası ve 240 araçlık otopark bulunuyor.

Müzik yayını yapılan ve 0-7 yaş arası çocuklar ile engelli vatandaşlar ile refakatçisi olan bir kişinin ücretsiz olarak yararlanabildiği Güneş Plajı’nda; şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve WC alanlarının kullanım bedeli yetişkinler için 25 TL, öğrenciler içinse 12 TL.

CADDEBOSTAN PLAJLARI
Caddebostan sahilinde toplam 1000 metre uzunluğunda 3 ayrı belediye plajı bulunuyor. Olası durumlara karşı zodyak kurtarma botu ve ambulansın hazır bekletildiği plajlarda gün boyunca müzik yayını yapılıyor. 

450 metre uzunluğundaki Caddebostan 1 Plajı’nda 7 yaş ve üzeri için şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve WC alanlarının kulanım bedeli yetişkinler için 25 TL, öğrenciler içinse 12 TL. Caddebostan 1 Plajı’ndan da engelli vatandaşlar ile refakatçisi olan bir kişi yine ücretsiz olarak yararlanabiliyor.

300 metre uzunluğundaki Caddebostan 2 Plajı ve 250 metre uzunluğundaki Caddebostan 3 Plajları ise ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu arada, ücretsiz olarak hizmet verilen Menekşe ve Caddebostan2-3 Plajları’nda şezlong ve şemsiye kiralamak da mümkün. Dileyen vatandaşlar her biri için 10 TL ödeyerek bu hizmetlerden de yararlanabiliyor.

]]>
1.6.2019 21:41:40 #Item:10547
Yerlikaya, İBB ailesiyle bayramlaştı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10546/yerlikaya-ibb-ailesiyle-bayramlasti.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde geleneksel bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. İBB Saraçhane Başkanlık Binası’nda yapılan törene, İstanbul Valisi ve İBB Başkan Vekili Ali Yerlikaya, İBB Meclis 1. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, İkinci Başkan Vekili Ömer Faruk Kalaycı, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İSKİ, İETT ve iştirak şirketleri yöneticileri, çalışanları ve aileleri katıldı. Yerlikaya İBB ailesiyle tek tek tokalaşarak bayramlarını tebrik etti.
İstanbul Valisi ve İBB Başkan Vekili Ali Yerlikaya törende yaptığı konuşmaya, “Bugün ramazanın son cuması. Cumanız mübarek olsun. Bu akşam bin aydan daha değerli çok özel bir gece Leyle-i Kadr; Bin aydan daha kıymetli Kadir gecemiz mübarek olsun” sözleriyle başladı. 
Ramazan Bayramı’nın huzur ve güvenle yaşanması için tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Yerlikaya, “Biz gerek valilik gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’da bayramın huzurla, güvenle kutlanmasıyla ilgili bütün tedbirlerimizi aldık. Büyük bir sevinci hep birlikte paylaşacağımız bayrama sağlıkla, sıhhatle kavuşmayı Allah bizlere, şehrimize, tüm gönül coğrafyamıza nasip etsin” dedi.

“İBB’NİN BÜTÜN HİZMETLERİ AYNI ŞEKİLDE EDEVAM EDECEK”
Yerlikaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Bayramın 9 gün süresi içerisinde belediyemizin yaşamı gerçek anlamda kolaylaştıran, güzelleştiren bütün hizmetleri aynı şekilde devam edecek. Biz bayramın sabahında ailemizle bayram sevincini yaşarken belediyenin İSKİ, İGDAŞ, İtfaiye ve Zabıta birimlerinde bütün bayram nöbetini yaşayan kardeşlerimize de şimdiden selam olsun. Büyük bir ibadet aşkıyla 15 milyon 67 bin hemşerimize hizmet etmenin onurunu, sevincini yaşayan bütün Büyükşehir ailesindeki kardeşlerime iyi ki varsınız diyorum. Allah sizlerden razı olsun. Hizmetleriniz baki olsun. Ailelerinizle birlikte, en güzel duygularla huzurla, mutlulukla, sıhhatle, afiyetle bayramı idrak etmenizi temenni ediyorum.”

“YOLLARIN KRALI YOKTUR KURALI VARDIR, KURALLARA RİAYET EDİN”
Yerlikaya, bayram dolayısıyla yola çıkacaklara trafikte dikkatli olmaları uyarısında bulunurken “Türkiye’nin bütün vilayetlerine, bayram sevincini yakın akrabalarıyla buluşmak niyetiyle gidecek olan kardeşlerimizden özellikle istirham ediyoruz. Sıhhatle gidin afiyetle gelin. Bir söz vardır, ‘trafiğin kralı yok ama kuralları vardır’ siz de kurallara riayet edin. Yolda giderken o yolu paylaştığınız, o an için komşu olduğunuz diğer kardeşlerimizle de en güzel şekilde empati yaparak bu yolculuk serüvenini sağ salim tamamlayın” diye konuştu.

]]>
31.5.2019 17:20:36 #Item:10546
Baraj ve göllere girmek tehlikeli ve yasaktır http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10545/baraj-ve-gollere-girmek-tehlikeli-ve-yasaktir.html

İçme suyu kaynakları olan göller ve barajlar, tatlı su kaynakları olması sebebiyle kaldırma kuvveti düşük olan, serinleme ve yüzme amacıyla kullanılmaması gereken alanlardır.

Özellikle sıcak yaz aylarının yaşandığı günlerde İstanbul’da ve ülkemizin bazı şehirlerinde baraj ve göllere girilmesi sebebiyle can kaybına varan elim olaylar yaşanmaktadır. İlgili yerel yönetimlerin de tüm uyarılarına rağmen maalesef söz konusu durumlar yaşanmaya devam etmektedir.

İstanbul’da su kaynağı olarak kullanılan alanların toplam uzunluğu 681 bin 452 metredir ve doğa içerisinde yer alan böylesine bir alanın çevrilmesi ve her noktasının an be an izlenmesi mümkün değildir.

Talihsiz olayların önüne geçilebilmesi için İstanbulluların, bilhassa da ebeveynlerin içme suyu kaynağı olan göllere kesinlikle girilmemesi ve yüzme amaçlı olarak kullanılmaması konusunda daha duyarlı ve dikkatli olması gerekmektedir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

https://www.ibb.istanbul/News/Detail/35458

]]>
31.5.2019 17:18:46 #Item:10545
İBB İtfaiyesi,son bir yılda 21 bin hayvan kurtardı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/10544/ibb-itfaiyesison-bir-yilda-21-bin-hayvan-kurtardi.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye Daire Başkanlığı Ekipleri; sadece yangın, deprem, sel, heyelan, mahsur kalma gibi afetlere müdahale etmiyor. Şehrin en ücra noktalarında zor durumda kalan hayvanların da imdadına yetişiyor.

2018 yılında tam 17 bin 682 başarılı hayvan kurtarma operasyonuna imza atan İtfaiye, 2019 yılının ilk dört ayında da 3 bin 900 hayvan kurtardı.

EN ÇOK KEDİ, KUŞ VE KÖPEKLER KURTARILIYOR

İtfaiye ekiplerinin kurtardığı hayvanların başında kediler ve kuşlar geliyor.  2018 yılında 13 bin 370, 2019 yılının Ocak – Nisan ayında 2 bin 805 kedi kurtardı. Kurtarma operasyonları genellikle çatıya veya ağaca çıkıp inemeyen ya da araç motorlarına giren kedilere yönelik yapıldı. 

2018 yılında 3 bin 207, 2019’un ilk 4 ayında 786 kuş da mahsur kaldığı yerden kurtarıldı. Kurtarılan kuşların önemli bir bölümünü apartman boşluğuna düşen martılar ve tel örgülere sıkışan kuşlar oluşturdu.

Hayvan kurtarma operasyonlarında üçüncü sırayı ise, insanların can dostu köpekler aldı. İstanbul’da kafasını teneke, bidon, demir parmaklıklar gibi yerlere sıkıştıran 1003 köpek 2018 yılında, 270 köpek 2019 yılında kurtarıldı.

KURTARILMA LİSTESİNDE İNEK, AT VE İGUANA DA VAR

İstanbul İtfaiyesi; sadece kedi, köpek ve kuş gibi hayvanların değil, inek, at gibi büyük hayvanların da yardımına koştu. İtfaiye ekiplerinin kurtardığı hayvanlar arasında iguana ve kartal gibi şehir hayatında az rastlanır türler de yer aldı.

Geçen yıl 65 inek, 17 at, 11 keçi, 9 koyun, 2019’da ise 30 inek, 8 at ve 1 keçi sıkıştığı ya da düştüğü yerden kurtarıldı. İtfaiye ekipleri, yılan gibi tehlikeli olabilecek hayvanları dahi zarar vermeden evlerden çıkarttı.

Kurtarma operasyonlarının en güzel yanının, kurtarılan hayvanların o anda hissettirdikleri minnet duygusu olduğunu ifade eden itfaiyeciler, hayvanların sağlıklı bir şeklide kurtarılarak doğal yaşamına bırakılmasının kendilerini çok mutlu ettiğini belirtti.

]]>
31.5.2019 17:00:56 #Item:10544