tr-TR 08.02.2016 23.4.2018 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Istanbul Itfaiye RSS Feed Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018'de yerimizi aldık http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9684/dunya-akilli-sehirler-kongresi-2018de-yerimizi-aldik.html Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen kongrenin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “İstanbul olarak teknolojik altyapısı güçlü bir şehir inşa etmek için İstanbul'un 'akıllı şehir endeksini' oluşturduk. Akıllı şehir vizyonu, stratejileri ve yol haritasını ortaya koymak adına çalışmalar yaptık. Hazırlanan bu Vizyon Belgesi, akıllı şehircilikte bize hız katacaktır" dedi.

-Şehirlerimizin Daha Akıllı Hale Getirilmesi Gerekiyor-
12 ülkeden 120 şehir ve teknoloji üreten 100'den fazla firmanın katıldığı kongrede çeşitli etkinliklerin, panellerin ve sunumların yapılacağının bilgisini veren Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: "21. yüzyılda dünyanın en önemli gündem maddelerinden birini 'Akıllı Şehirler' oluşturuyor. Daha akıllı ulaşım teknolojilerine, enerji çözümlerine, binalara, iletişim ve bilgi teknolojilerine, kısacası daha akıllı bir şehre duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Yakın gelecekte dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. İhtiyacımız daha fazla artıyor. Hızlı kentleşme; ulaşım ağları, acil durum hizmetleri ve kamu hizmetleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Bu nüfus yoğunlaşmasından önce, şehirlerimizin daha akıllı hale getirilmesi gerektiği için dünyadaki önemli şehirler şimdiden akıllı projelere yöneliyor."

Yerel yönetimler olarak şehirleşmenin getirdiği sorunlara yeni çözümler üretmeleri gerektiğini, belediye hizmetlerinin de kapsamının her geçen gün genişlediğini bunun için de vatandaşlarla günün 24 saati her alanda etkileşim içinde olmak zorunda olduklarını anlatan Başkan Uysal, “Bir yandan sorunlara hızlı çözüm üretirken, diğer yandan da şehrin standartlarını yükseltmek mecburiyetindeyiz. Süreçleri eş güdüm içinde yürütmeliyiz. Şehirleri daha yaşanabilir kılacak akıllı sistemler bu bakımdan büyük önem taşıyor. Temiz, yeşil ve planlı gelişen şehirler için çalışmak zorundayız. Bu nedenle; İstanbul olarak teknolojik altyapısı güçlü bir şehir inşa etmek için İstanbul'un 'akıllı şehir endeksini' oluşturduk. Akıllı şehir vizyonu, stratejileri ve yol haritasını ortaya koymak adına çalışmalar yaptık. Hazırlanan bu Vizyon Belgesi, akıllı şehircilikte bize hız katacaktır" ifadelerini kullandı.

-Devir Mobil Uygulamalar Devri-
“Hayatı kolaylaştıran fikirler, hızlı bir şekilde yaşantımızın ayrılmaz parçası haline geliyor”
 diyen Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “Artık mobil uygulamalar dönemindeyiz. Akıllı şehircilik adına yıllar önce yaptığımız ilk uygulamalarımızdan biri trafik üzerineydi. İstanbul'da milyonlarca kişinin kullandığı 'Cep Trafik' ulaşımda büyük bir ihtiyaca cevap verdi ve vermeye devam ediyor. Bugünse, akıllı şehirlerde yaygın bir şekilde kullanılan mobil taksi uygulamasına, belediyemizin mühendislerinin geliştirdiği yazılımla iddialı bir alternatif oluşturduk. Buna; İ-Taksi, yani İstanbul Taksi adını verdik. Bu uygulamaya elektrikli araçları da dahil ederek, ulaşımda geleceğin vizyonunu toplu ulaşıma taşımış olduk. Toplu ulaşım sistemleri ve trafik yönetimi konusunda birçok çalışma yapıyoruz."

Akıllı trafik sinyalizasyonunun da İBB tarafından geliştirilen bir uygulama olduğunu hatırlatan Başkan Uysal, İstanbul genelinde 100 önemli kavşakta bu sistemin kullanıldığını kaydetti. Başkan Uysal şöyle devam etti: “Bu sistem, araç yoğunluğuna göre sinyal sürelerini ve geçişleri yönetiyor. Böylece İstanbullular, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlıyor. Akıllı şehirciliğin olmazsa olmazı, şehri fiber ağlarla donatmaktır. Her vatandaşa fiber ağlarla ulaşmaktır. Bu konuda da epey mesafe aldık. Hedefimiz, geleceğin ihtiyaçlarını öngörerek, şehrin tamamını hızlı internetle buluşturmak. Şehirler inovasyon merkezlerdir. Üretken, yenilikçi fikir ve uygulamaları belediye olarak destekliyoruz. Sanayi, üniversite ve iş dünyası ile sıkı bir iş birliği içindeyiz. Bu bağlamda İstanbulumuzda yaşam ve deneyim laboratuvarı (living lab) çalışmaları hızla artıyor. Biz de bunlara destek veriyoruz. Biliyorsunuz, bugünkü refah düzeyine geçmişte ortaya konan yenilikçi fikir ve buluşlarla ulaştık. Bugünü ve geleceği de yine yenilikçi fikirler, yeni teknolojiler ve inovasyona dayalı girişimlerle şekillendireceğiz. Daha iyi bir gelecek için bunu yapmaya mecburuz. Bu çalışmaları yapmak zorundayız.”

-Güçlü Bir Teknolojik Alt Yapıya İhtiyaç Var-
İBB’nin her gün binlerce veri üreten bir kurum olduğunu ve bundan dolayı da güçlü bir teknoloji alt yapısının önemli olduğunu vurgulayan Başkan Uysal, “Şehirleri daha akıllı sistemlerle donatmak, en başta kamunun sahip olduğu büyük verinin işlenmesiyle mümkün olabilir. Geleceğin şehirlerinde, yapay zekanın iş ve hizmet süreçlerinde daha çok yer alacağı muhakkak. Evlerin kendi atıklarından elde ettiği enerjiyle aydınlandığı, afet ve risklere karşı alarm sistemlerinin çalıştığı, herhangi bir afet anında doğalgazın otomatik kesildiği şehirler dönemindeyiz. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu sistemlere sahibiz. Akıllı şehir teknolojileri daha çok devreye girdikçe, şehirlerde yaşam kalitesi ve ekonomik refah da artacaktır. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, yerel yönetimlerin akıllı şehircilik adına yapacak daha çok işi var” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZLÜ: “MODERN BELEDİYECİLİĞİN YENİ ROTASI AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARIDIR”
“Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018”in açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’de klasik kent yönetimi anlayışının çok geride kaldığını belirterek, “Belediyecilik sadece temizlik, su, yol gibi temel kamu hizmetlerinin çok ötesinde anlamlar taşımaktadır. Modern belediyeciliğin yeni rotası akıllı şehir uygulamalarıdır” dedi.

“İstanbul’un 130 ülkeden daha büyük ekonomisiyle tüm dünya için küresel bir kimliğe sahip” olduğunu ifade eden Bakan Özlü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin dış ticaret hacminin yüzde 56’sı, milli gelirimizin yüzde 27’si İstanbul kaynaklıdır. İstanbul aynı zamanda büyük ölçekli projelerle ve yatırımlarla, dünyanın çekim merkezi olma yolundadır. Küresel bir şehir olan İstanbul, teknolojinin de merkez üslerinden biridir. İstanbul, bilim merkezi Türkiye hedefimizin en önemli halkasıdır. İstanbul, özellikle teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda dünyanın cazibe merkezlerinden biridir. Bu önemli kongrenin İstanbul’da yapılıyor olması, şehrimizin potansiyelinin keşfedilmesi bakımından çok anlamlıdır. İstanbul bugün, dünyanın en hızlı gelişen şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin göz bebeği İstanbul, spordan sanata, kültürden ticarete kadar, her alanda birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul, yılda yaklaşık 130 uluslararası kongreye, 100’e yakın fuara ev sahipliği yaparak, bu alanda dünya şehirleri arasında 6. sıradadır. Şehrimize olan bu büyük ilgi bizlere cesaret vermektedir.”

Bakan Özlü, İstanbul’un dünyanın fuar ve kongre başkenti olma unvanını, fazlasıyla hak ettiğini anlatarak, bu çağda şehirlerin artık akılla yönetildiğini söyledi. Özellikle Türkiye gibi, nüfusunun yüzde 93’ünün şehir ve ilçe merkezlerinde yaşadığı bir ülkede, “akıllı şehir yönetimi”nin bir zorunluluk olduğuna işaret eden Özlü, İstanbul’a bakıldığında ise bu tablonun daha belirgin bir hal aldığını bildirdi.

-Şehirlerin Akıllanması İçin Önce Dijitalleşmesi Gerekiyor-
Bakan Özlü, şehirlerin akıllanması için önce dijitalleşmesi gerektiğini belirterek, enerji, altyapı, trafik ve güvenlikle ilgili dataların belli bir akıl ve strateji ile yönetilmesinin zaruri olduğunu söyledi. Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin dijital dönüşümünü, şehirlerin dijital dönüşümü ile uyum içinde değerlendirdiklerini ifade eden Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı şehirleri,  ülkemizin dijital dönüşüm yol haritasının önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefimiz için akıllı ve dijital şehir uygulamalarını, bir kaldıraç olarak değerlendiriyoruz. Türkiye, kadim bir medeniyete ve köklü bir şehirleşme geleneğine sahiptir. Bütün şehirlerimiz; kimliklerini tarihimizden, kültürümüzden, sanatımızdan ve geleneklerimizden almaktadırlar. Türkiye’nin hangi şehrine giderseniz gidin binlerce yıllık tarihin ve medeniyetin izlerini görürsünüz. Bizler şehirlerimizi korumaya ve medeniyet ışığımız altında inşa ve ihya etmeye kararlıyız. Bunu yaparken modernliğin getirdiği kavramlara da kucak açacağız. 81 ilimizde ve 921 ilçemizde akıllı şehir uygulamalarını, vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz.”

VALİ ŞAHİN: “AKILLI ŞEHİRLER KAVRAMI SON DÖNEMDE AĞIRLIĞININ GİDEREK ARTTIRIYOR”
“Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018” açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin’de şehirlerin, bir taraftan şehir ekonomisinin ve üretim sisteminin bilgi ve teknolojiyi temel alarak dönüşüm sağladığını, diğer taraftan hizmetlerin daha verimli bir şekilde sunulması, kalitesi ve bilgiye erişim için büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

Vali Şahin, akıllı şehirler kavramının son dönemde ağırlığının giderek arttığını dile getirerek, "Akıllı şehirler bu kapsamda İstanbul ve diğer şehirlerimizde daha fazla gündemimize gelmeye başlamış ve gelişen bir kavram haline gelmiştir. Akıllı şehirler, bir taraftan şehir ekonomisinin ve üretim sisteminin bilgiyi ve teknolojiyi temel alarak dönüşümü ve optimizasyonu, diğer taraftan ise şehir hizmetlerinin daha verimli bir şekilde sunulması, kalitesi ve erişebilirliğinin artırılması için büyük fırsatlar sunmaktadır" dedi. 

İstanbul'da akıllı şehirler alanında Türkiye'ye örnek olarak gösterilecek birçok uygulamanın bulunduğunu söyleyen Şahin, şunları kaydetti:
"Bizim bu tecrübeleri dikkate alarak daha uzun vadeli bakış açısıyla dünyada rekabet ettiğimiz diğer şehirlerdeki çalışmaları da gözden kaçırmadan bunları daha ileri seviyeye taşımamız gerekiyor. Bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve kamu kurumlarımız, stratejileri oluşturmak için çalışmalar yürütüyorlar. Buradaki en önemli hususlardan birisi veriye erişimdir. Akıllı şehirler kavramının merkezinde büyük veri dediğimiz kamu ve özel sektör tarafından üretilen ama daha etkin kullanılabilecek veriye o alanda hizmet üreten çözüm sunan bütün tarafların erişebilmesi yatıyor. Özellikle ülkelerin kendi güvenliği için son dönemde önemi artan bir diğer kavram da siber güvenliktir. Artık bütün hizmetlerin dijital ortama taşındığın günümüzde, veri güvenliği ve internet ortamında sunulan hizmetlerin güvenliği, kişisel verilerin korunması, hizmetlerin sürdürülebilmesi gibi birçok açıdan hayatı bir önem kazanıyor."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahnede “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018”nin kurdelesini birlikte kesti. Başkan Uysal ve diğer protokol üyeleri daha sonra da İETT tarafından yapılan elektrikli otonom aracının tanıtımına katılarak test sürüşü yaptı. Fuar alanını da birlikte gezen protokol üyeleri stant görevlilerinden bilgi aldı. 

İBB İtfaiyesi olarak biz de harita tabanlı ERP yaklaşımıyla kurgulayıp projelendirdiğimiz ve tamamen İBB öz kaynaklarıyla gerçekleştirdiğimiz İtfaiye GeoERP sistemimizi fuarda ziyaretçilerimize sunduk. Bu yazılımımızla araç, insan kaynakları, istasyon, görev listeleri, hidrant bilgileri, yol bilgisi, araç takip, bina bilgileri, 110 acil yangın hattını arayan vatandaşımızın konum bilgileri vb. ihtiyacımız olan verileri kaydedip harita tabanlı olarak görüntüleyebiliyoruz.

 
 
 
]]>
22.4.2018 17:56:00 #Item:9684
Sultanbeyli'de çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9681/sultanbeylide-cati-yangini.html Saat 21:29 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Sultanbeyli , Yenişehir ve Kurtköy İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Olay sonrası maddi hasar meydana gelirken yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
22.4.2018 08:37:30 #Item:9681
Bayrampaşa'da araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9680/bayrampasada-arac-yangini.html Saat 17:53 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Turgutreis İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
22.4.2018 08:26:31 #Item:9680
Mahsur kalan dostumuzun yardımına koştuk http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9678/mahsur-kalan-dostumuzun-yardimina-kostuk.html Sultanbeyli Adil Mahallesi Said Nursi Caddesi Zemheri Sokak üzerindeki bir binada balkon parmaklıklarında mahsur kalan kuşu farkeden duyarlı vatandaşlarımız durumu ekiplerimize bildirdi. Saat 16:41 sıralarında alınan bilgilendirme üzerine olay yerine Sultanbeyli İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimiz, kuşu mahsur kaldığı yerden sağlıklı bir şekilde kurtararak doğal yaşamına devam etmesini sağladı.

Bir hayatı daha kurtarmanın verdiği mutluluğu yaşayan ekibimiz, istasyonuna geri döndü.

]]>
20.4.2018 23:11:50 #Item:9678
Daima Hazırız http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9677/daima-haziriz.html Her türlü itfai olayla mücadelede; hizmet alanıyla ilgili her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip eden ve sürekli gelişme gayreti içinde olan teşkilatımız 365 gün 24 saat İstanbullulara hizmet vermeye devam ediyor. İtfai olaylara etkin müdahale edecek nitelikte eğitimli ve tecrübeli itfaiyecilerimiz, fiziksel ve zihinsel olarak zinde kalabilmek amacıyla günün belli saatlerinde spor eğitmenleri eşliğinde spor yapmaktadır. Bu kapsamda yılda iki kez sportif faaliyetlerinin ölçümleri yapılmaktadır.

Anadolu Yakası İtfaiye Müdürlüğümüze bağlı istasyonlarımızda görevli tüm personelimizin 2018-1. dönemine ait sportif faaliyetlerinin ölçümleri step, şınav, mekik ve esneme testleriyle Yenişehir İtfaiye İstasyonunda bulunan spor salonunda yapıldı.

]]>
19.4.2018 18:23:36 #Item:9677
İstanbul Valisi Vasip Şahin'den İBB İtfaiyesi'ne teşekkür http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9676/istanbul-valisi-vasip-sahinden-ibb-itfaiyesine-tesekkur.html İstanbul Valisi Vasip Şahin dünya itfaiyeleriyle yarışan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’ni makamında kabul etti.

Valilik binasında gerçekleşen törene; İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İBB İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, İBB İtfaiye Müdürleri ve İtfaiye personeli katıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, söndürme ve hastaların tahliye çalışmalarında canını dişine takarak görev yapan İBB İtfaiyesi’ne üstün gayret ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, başarı belgesi takdim etti.   

Yangın ihbarının alınmasından sonra 4 dakikada olay yerine giderek müdahaleye başlayan itfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürme çalışmalarına başlamıştı. Yangına ilk etapta 80 araç 200 itfaiye personeli müdahale etmişti. İtfaiyeciler yangın çıkan 14 katlı hastane binasında iki grubu ayrılarak, bir grup itfaiyeci yangın söndürmek için mücadele verirken diğer grup ise tüm katları kontrol ederek hastaların tahliyesini sağlamıştı. Vali Şahin itfaiye personelini tebrik ederek onurlandırdı.

]]>
19.4.2018 17:35:25 #Item:9676
Başakşehir'de işyeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9674/basaksehirde-isyeri-yangini.html Saat 20:31 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine İkitelli, Başakşehir, Sefaköy, Bağcılar, Bakırköy, Şişli İtfaiye ve Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin calışmaları sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı olmadı.

]]>
19.4.2018 08:22:50 #Item:9674
Yangın güvenlik eğitimlerimiz devam ediyor http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9672/yangin-guvenlik-egitimlerimiz-devam-ediyor.html İstanbul İtfaiyesi MPL Sağlık Hizmetleri A.Ş de görevli personele 16-17-18 Nisan 2018 tarihlerinde üç gün süren “Yangın Güvenlik Eğitimi” verdik. Eğitimin Birinci Günü; Yangının Yapısı ve Gelişimi, Yangın Yerindeki Tehlikeler, Lpg ve Doğalgaz Bilgisi, İkinci Gün; Söndürme Maddeleri ve Kullanım Teknikleri, Güvenlik Önlemleri, Üçüncü Gün; İtfaiye Ekipman Bilgisi ve Yangın Söndürme Tatbikatı, gerçekleştirilerek eğitim sonlandırıldı.

]]>
18.4.2018 18:46:16 #Item:9672
Pendik'te konteyner yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9671/pendikte-konteyner-yangini.html Saat 10:29 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Yenişehir ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin calışmaları sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı olmadı.

]]>
18.4.2018 18:35:49 #Item:9671
Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018 Başladı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9669/dunya-akilli-sehirler-kongresi-2018-basladi.html Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen kongrenin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “İstanbul olarak teknolojik altyapısı güçlü bir şehir inşa etmek için İstanbul'un 'akıllı şehir endeksini' oluşturduk. Akıllı şehir vizyonu, stratejileri ve yol haritasını ortaya koymak adına çalışmalar yaptık. Hazırlanan bu Vizyon Belgesi, akıllı şehircilikte bize hız katacaktır" dedi.

-Şehirlerimizin Daha Akıllı Hale Getirilmesi Gerekiyor-
12 ülkeden 120 şehir ve teknoloji üreten 100'den fazla firmanın katıldığı kongrede çeşitli etkinliklerin, panellerin ve sunumların yapılacağının bilgisini veren Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: "21. yüzyılda dünyanın en önemli gündem maddelerinden birini 'Akıllı Şehirler' oluşturuyor. Daha akıllı ulaşım teknolojilerine, enerji çözümlerine, binalara, iletişim ve bilgi teknolojilerine, kısacası daha akıllı bir şehre duyulan ihtiyaç giderek artıyor. Yakın gelecekte dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. İhtiyacımız daha fazla artıyor. Hızlı kentleşme; ulaşım ağları, acil durum hizmetleri ve kamu hizmetleri üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Bu nüfus yoğunlaşmasından önce, şehirlerimizin daha akıllı hale getirilmesi gerektiği için dünyadaki önemli şehirler şimdiden akıllı projelere yöneliyor."

Yerel yönetimler olarak şehirleşmenin getirdiği sorunlara yeni çözümler üretmeleri gerektiğini, belediye hizmetlerinin de kapsamının her geçen gün genişlediğini bunun için de vatandaşlarla günün 24 saati her alanda etkileşim içinde olmak zorunda olduklarını anlatan Başkan Uysal, “Bir yandan sorunlara hızlı çözüm üretirken, diğer yandan da şehrin standartlarını yükseltmek mecburiyetindeyiz. Süreçleri eş güdüm içinde yürütmeliyiz. Şehirleri daha yaşanabilir kılacak akıllı sistemler bu bakımdan büyük önem taşıyor. Temiz, yeşil ve planlı gelişen şehirler için çalışmak zorundayız. Bu nedenle; İstanbul olarak teknolojik altyapısı güçlü bir şehir inşa etmek için İstanbul'un 'akıllı şehir endeksini' oluşturduk. Akıllı şehir vizyonu, stratejileri ve yol haritasını ortaya koymak adına çalışmalar yaptık. Hazırlanan bu Vizyon Belgesi, akıllı şehircilikte bize hız katacaktır" ifadelerini kullandı.

-Devir Mobil Uygulamalar Devri-
“Hayatı kolaylaştıran fikirler, hızlı bir şekilde yaşantımızın ayrılmaz parçası haline geliyor”
 diyen Başkan Uysal konuşmasına şöyle devam etti: “Artık mobil uygulamalar dönemindeyiz. Akıllı şehircilik adına yıllar önce yaptığımız ilk uygulamalarımızdan biri trafik üzerineydi. İstanbul'da milyonlarca kişinin kullandığı 'Cep Trafik' ulaşımda büyük bir ihtiyaca cevap verdi ve vermeye devam ediyor. Bugünse, akıllı şehirlerde yaygın bir şekilde kullanılan mobil taksi uygulamasına, belediyemizin mühendislerinin geliştirdiği yazılımla iddialı bir alternatif oluşturduk. Buna; İ-Taksi, yani İstanbul Taksi adını verdik. Bu uygulamaya elektrikli araçları da dahil ederek, ulaşımda geleceğin vizyonunu toplu ulaşıma taşımış olduk. Toplu ulaşım sistemleri ve trafik yönetimi konusunda birçok çalışma yapıyoruz."

Akıllı trafik sinyalizasyonunun da İBB tarafından geliştirilen bir uygulama olduğunu hatırlatan Başkan Uysal, İstanbul genelinde 100 önemli kavşakta bu sistemin kullanıldığını kaydetti. Başkan Uysal şöyle devam etti: “Bu sistem, araç yoğunluğuna göre sinyal sürelerini ve geçişleri yönetiyor. Böylece İstanbullular, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlıyor. Akıllı şehirciliğin olmazsa olmazı, şehri fiber ağlarla donatmaktır. Her vatandaşa fiber ağlarla ulaşmaktır. Bu konuda da epey mesafe aldık. Hedefimiz, geleceğin ihtiyaçlarını öngörerek, şehrin tamamını hızlı internetle buluşturmak. Şehirler inovasyon merkezlerdir. Üretken, yenilikçi fikir ve uygulamaları belediye olarak destekliyoruz. Sanayi, üniversite ve iş dünyası ile sıkı bir iş birliği içindeyiz. Bu bağlamda İstanbulumuzda yaşam ve deneyim laboratuvarı (living lab) çalışmaları hızla artıyor. Biz de bunlara destek veriyoruz. Biliyorsunuz, bugünkü refah düzeyine geçmişte ortaya konan yenilikçi fikir ve buluşlarla ulaştık. Bugünü ve geleceği de yine yenilikçi fikirler, yeni teknolojiler ve inovasyona dayalı girişimlerle şekillendireceğiz. Daha iyi bir gelecek için bunu yapmaya mecburuz. Bu çalışmaları yapmak zorundayız.”

-Güçlü Bir Teknolojik Alt Yapıya İhtiyaç Var-
İBB’nin her gün binlerce veri üreten bir kurum olduğunu ve bundan dolayı da güçlü bir teknoloji alt yapısının önemli olduğunu vurgulayan Başkan Uysal, “Şehirleri daha akıllı sistemlerle donatmak, en başta kamunun sahip olduğu büyük verinin işlenmesiyle mümkün olabilir. Geleceğin şehirlerinde, yapay zekanın iş ve hizmet süreçlerinde daha çok yer alacağı muhakkak. Evlerin kendi atıklarından elde ettiği enerjiyle aydınlandığı, afet ve risklere karşı alarm sistemlerinin çalıştığı, herhangi bir afet anında doğalgazın otomatik kesildiği şehirler dönemindeyiz. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu sistemlere sahibiz. Akıllı şehir teknolojileri daha çok devreye girdikçe, şehirlerde yaşam kalitesi ve ekonomik refah da artacaktır. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, yerel yönetimlerin akıllı şehircilik adına yapacak daha çok işi var” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÖZLÜ: “MODERN BELEDİYECİLİĞİN YENİ ROTASI AKILLI ŞEHİR UYGULAMALARIDIR”
“Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018”in açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’de klasik kent yönetimi anlayışının çok geride kaldığını belirterek, “Belediyecilik sadece temizlik, su, yol gibi temel kamu hizmetlerinin çok ötesinde anlamlar taşımaktadır. Modern belediyeciliğin yeni rotası akıllı şehir uygulamalarıdır” dedi.

“İstanbul’un 130 ülkeden daha büyük ekonomisiyle tüm dünya için küresel bir kimliğe sahip” olduğunu ifade eden Bakan Özlü konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizin dış ticaret hacminin yüzde 56’sı, milli gelirimizin yüzde 27’si İstanbul kaynaklıdır. İstanbul aynı zamanda büyük ölçekli projelerle ve yatırımlarla, dünyanın çekim merkezi olma yolundadır. Küresel bir şehir olan İstanbul, teknolojinin de merkez üslerinden biridir. İstanbul, bilim merkezi Türkiye hedefimizin en önemli halkasıdır. İstanbul, özellikle teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda dünyanın cazibe merkezlerinden biridir. Bu önemli kongrenin İstanbul’da yapılıyor olması, şehrimizin potansiyelinin keşfedilmesi bakımından çok anlamlıdır. İstanbul bugün, dünyanın en hızlı gelişen şehirleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye’nin göz bebeği İstanbul, spordan sanata, kültürden ticarete kadar, her alanda birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul, yılda yaklaşık 130 uluslararası kongreye, 100’e yakın fuara ev sahipliği yaparak, bu alanda dünya şehirleri arasında 6. sıradadır. Şehrimize olan bu büyük ilgi bizlere cesaret vermektedir.”

Bakan Özlü, İstanbul’un dünyanın fuar ve kongre başkenti olma unvanını, fazlasıyla hak ettiğini anlatarak, bu çağda şehirlerin artık akılla yönetildiğini söyledi. Özellikle Türkiye gibi, nüfusunun yüzde 93’ünün şehir ve ilçe merkezlerinde yaşadığı bir ülkede, “akıllı şehir yönetimi”nin bir zorunluluk olduğuna işaret eden Özlü, İstanbul’a bakıldığında ise bu tablonun daha belirgin bir hal aldığını bildirdi.

-Şehirlerin Akıllanması İçin Önce Dijitalleşmesi Gerekiyor-
Bakan Özlü, şehirlerin akıllanması için önce dijitalleşmesi gerektiğini belirterek, enerji, altyapı, trafik ve güvenlikle ilgili dataların belli bir akıl ve strateji ile yönetilmesinin zaruri olduğunu söyledi. Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin dijital dönüşümünü, şehirlerin dijital dönüşümü ile uyum içinde değerlendirdiklerini ifade eden Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Akıllı şehirleri,  ülkemizin dijital dönüşüm yol haritasının önemli bir parçası olarak görüyoruz. Bilim Merkezi, Teknoloji Üssü, İleri Sanayi Ülkesi Türkiye hedefimiz için akıllı ve dijital şehir uygulamalarını, bir kaldıraç olarak değerlendiriyoruz. Türkiye, kadim bir medeniyete ve köklü bir şehirleşme geleneğine sahiptir. Bütün şehirlerimiz; kimliklerini tarihimizden, kültürümüzden, sanatımızdan ve geleneklerimizden almaktadırlar. Türkiye’nin hangi şehrine giderseniz gidin binlerce yıllık tarihin ve medeniyetin izlerini görürsünüz. Bizler şehirlerimizi korumaya ve medeniyet ışığımız altında inşa ve ihya etmeye kararlıyız. Bunu yaparken modernliğin getirdiği kavramlara da kucak açacağız. 81 ilimizde ve 921 ilçemizde akıllı şehir uygulamalarını, vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz.”

VALİ ŞAHİN: “AKILLI ŞEHİRLER KAVRAMI SON DÖNEMDE AĞIRLIĞININ GİDEREK ARTTIRIYOR”
“Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018” açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin’de şehirlerin, bir taraftan şehir ekonomisinin ve üretim sisteminin bilgi ve teknolojiyi temel alarak dönüşüm sağladığını, diğer taraftan hizmetlerin daha verimli bir şekilde sunulması, kalitesi ve bilgiye erişim için büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

Vali Şahin, akıllı şehirler kavramının son dönemde ağırlığının giderek arttığını dile getirerek, "Akıllı şehirler bu kapsamda İstanbul ve diğer şehirlerimizde daha fazla gündemimize gelmeye başlamış ve gelişen bir kavram haline gelmiştir. Akıllı şehirler, bir taraftan şehir ekonomisinin ve üretim sisteminin bilgiyi ve teknolojiyi temel alarak dönüşümü ve optimizasyonu, diğer taraftan ise şehir hizmetlerinin daha verimli bir şekilde sunulması, kalitesi ve erişebilirliğinin artırılması için büyük fırsatlar sunmaktadır" dedi. 

İstanbul'da akıllı şehirler alanında Türkiye'ye örnek olarak gösterilecek birçok uygulamanın bulunduğunu söyleyen Şahin, şunları kaydetti:
"Bizim bu tecrübeleri dikkate alarak daha uzun vadeli bakış açısıyla dünyada rekabet ettiğimiz diğer şehirlerdeki çalışmaları da gözden kaçırmadan bunları daha ileri seviyeye taşımamız gerekiyor. Bu anlamda İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve kamu kurumlarımız, stratejileri oluşturmak için çalışmalar yürütüyorlar. Buradaki en önemli hususlardan birisi veriye erişimdir. Akıllı şehirler kavramının merkezinde büyük veri dediğimiz kamu ve özel sektör tarafından üretilen ama daha etkin kullanılabilecek veriye o alanda hizmet üreten çözüm sunan bütün tarafların erişebilmesi yatıyor. Özellikle ülkelerin kendi güvenliği için son dönemde önemi artan bir diğer kavram da siber güvenliktir. Artık bütün hizmetlerin dijital ortama taşındığın günümüzde, veri güvenliği ve internet ortamında sunulan hizmetlerin güvenliği, kişisel verilerin korunması, hizmetlerin sürdürülebilmesi gibi birçok açıdan hayatı bir önem kazanıyor."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahnede “Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018”nin kurdelesini birlikte kesti. Başkan Uysal ve diğer protokol üyeleri daha sonra da İETT tarafından yapılan elektrikli otonom aracının tanıtımına katılarak test sürüşü yaptı. Fuar alanını da birlikte gezen protokol üyeleri stant görevlilerinden bilgi aldı. 

“Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018”e (World Cities Congress Istanbul 2018) Dair

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen kongre kapsamında, çeşitli etkinlikler ve 12 panel gerçekleştirilecek.

Üç gün boyunca farklı ülke ve şehirlerden teknolojide öncü firmalar ve 100'e yakın konuşmacının katılımıyla yapılacak etkinliklerde alanında uzman isimler, akıllı şehirlerin yarınlarının nasıl şekillendireceğine ilişkin bilgi verecek.

"Yenilikçi Şehir Teknolojileri", "Akıllı Şehirlerde Ulaşım ve Araç Teknolojileri", "Akıllı Şehirlerde Nesillerin İnterneti", "Akıllı Şehir Stratejileri", "Sürdürülebilir Şehir Politikaları", "Mega Kentlerde Sürdürülebilir Ulaşım Politikaları" ve "Akıllı Şehirlerde Dijital Dönüşüm ve Ekonomi" başlıklı birçok konuda panelin tertip edileceği kongreye katılan firmalar ise yeni teknoloji ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirecek. 
İstanbul'da bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018" 19 Nisan'da sona erecek.

]]>
17.4.2018 17:21:55 #Item:9669
Sancaktepe'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9668/sancaktepede-is-yeri-yangini.html Saat 14:29 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Sultanbeyli, Yenidoğan, Büyükbakkalköy, Yenişehir İtfaiye  ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin calışmaları sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı olmadı.

]]>
16.4.2018 18:49:18 #Item:9668
Yenişehir'de araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9666/yenisehirde-arac-yangini.html Saat 13:39 sıralarında alınan ihbar üzerine olay yerine Yenişehir İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
15.4.2018 22:40:00 #Item:9666
Sultangazi'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9663/sultangazide-is-yeri-yangini.html Saat 13:51 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Gaziosmanpaşa, Sultangazi, Şişli, Başakşehir, Bakırköy, Bağcılar İtfaiye ve Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin calışmaları sonucu yangın kontrol altına alınarak söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı olmadı.

]]>
13.4.2018 07:48:33 #Item:9663
Bayrampaşa'da trafik kazası http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9662/bayrampasada-trafik-kazasi.html Saat 13:50 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Bayrampaşa ve Davutpaşa İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu kaza yapan araç içerisinde sıkışan vatandaşımız kurtarılarak sağlık ekiplerince hastayeye sevk edildi.

]]>
13.4.2018 07:21:34 #Item:9662
Avcılar'da gecekondu yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9660/avcilarda-gecekondu-yangini.html Saat 21:55 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Avcılar İtfaiye ekimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.Olay sonrası gecekondu da maddi hasar meydana gelirken yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

 

]]>
12.4.2018 09:30:23 #Item:9660
Avrupa Yakası İtfaiye Müdürlüğü 2018 Yılı Spor Turnuvaları'nda kupalar sahiplerini buldu http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9659/avrupa-yakasi-itfaiye-mudurlugu-2018-yili-spor-turnuvalarinda-kupalar-sahiplerini-buldu.html İtfaiye Daire Başkanlığı Avrupa Yakası İtfaiye Müdürlüğü 2018 Spor turnuvaları kapsamında yer alan Voleybol, Satranç, Bilardo ve Masa Tenisi branşlarında kıyasıya yapılan mücadeleler sonucunda kupalar sahiplerini buldu.

Birimler arası kaynaşmayı sağlamak için düzenlenen spor müsabakaları, kurum içi moral ve motivasyonu arttımakla birlikte sporun İtfaiye teşkilatımız için önemini bir kez daha gözler önüne serdi. 

  VOLEYBOL

1.Kocasinan Grubu

2.Bakırköy Grubu

3.Şişli Grubu

 MASA TENİSİ

1.Adem SAYGI  :  İtf.Destek Hiz.Müd.

2.Mustafa GÖKÇEGÖZ    :  Beşiktaş Grubu

3.Hasan KONYA  : Şişli Grubu

 SANTRANÇ

1.Mümin ALİOĞLU : Mimarsinan Grubu

2.Mürsel AKKOÇ  : Başakşehir Grubu

3.Erdal CİĞAL    : Bayrampaşa Grubu

 BİLARDO 

1.Özkan DEMİRCİ       : Gaziosmanpaşa Grubu

2.Celal OĞUR             :Bakırköy Grubu

3.Feyzullah NİŞANCI  : İBİTEM

 Ayrıca tüm branşlarda Fair-Play ödülüne layık görülen takım ve sporcularımıza ödülleri takdim edildi.

 Santraç Turnuvasında        : Süreyye YILMAZ   Beylikdüzü Grubu

Bilardo Turnuvasında         : Sedat MIZRAK      Çatalca Grubu

Masa Tenisi Turnuvasında  : Kemal GÖZTAŞI    Silivri Grubu

Voleybol Turnuvasında       : İBİTEM voleybol takımı 

 

]]>
11.4.2018 19:26:26 #Item:9659
Engelli vatandaşlarımızı yangına karşı bilinçlendiriyoruz http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9655/engelli-vatandaslarimizi-yangina-karsi-bilinclendiriyoruz.html Bağcılar istasyonumuz ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Tacirler özel eğitim iş uygulama merkezinde engelli öğrencilere "Yangına Karşı Bilinçlendirme ve Yangın Söndürme Eğitimi" verildi. Eğitim Kapsamında İtfaiye ve yangın hakkında bilgilendirme yapıldı, eğitmenlerimiz tarafından engelli kardeşlerimiz ile yangın maketi üzerinde söndürme tatbikatı gerçekleştirildi. Renkli ve neşeli görüntülere sahne olan eğitimin sonunda gençlerimize hatıra olarak çeşitli hediyeler verildi.

]]>
10.4.2018 07:56:46 #Item:9655
Minik dostumuzun imdadına yetiştik http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9654/minik-dostumuzun-imdadina-yetistik.html  Kayışdağı Atatürk Mahallesi Dicle Caddesi üzerinde bulunan site içerisinde park halindeki aracın motoruna sıkışan yavru kedinin sesini duyan vatandaşlarımız durumu 110 Komuta Merkezimize  bildirdi. Saat 13:55 sıralarında alınan bilgilendirme üzerine olay yerine Kayışdağı İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimiz, dostumuzu hassas bir çalışma ile sıkıştığı yerden çıkaran arkadaşlarımız, yavru kedinin sağlıklı bir şekilde doğal yaşamına devam etmesini sağladı.

Bir hayatı daha kurtarmanın verdiği mutluluğu yaşayan ekibimiz, istasyonuna geri döndü.

]]>
10.4.2018 07:14:34 #Item:9654
Beyoğlu'nda metruk gecekondu yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9653/beyoglunda-metruk-gecekondu-yangini.html Saat 18:18 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Şişli İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekibimizin calışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
10.4.2018 07:04:05 #Item:9653
Mevlanakapı'da gecekondu yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9651/mevlanakapida-gecekondu-yangini.html Saat 11:15 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Kocamustafapaşa, Fatih ve Zeytinburnu İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü.Olaydan etkilenen iki vatandaşımız sağlık ekiplerince hastaneye sevk edildi.

]]>
8.4.2018 19:53:31 #Item:9651