tr-TR 08.02.2016 22.8.2018 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Istanbul Itfaiye RSS Feed Avcılar'da çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9939/avcilarda-cati-yangini.html Saat 16:33 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Avcılar, Beylikdüzü, Mimarsinan ve Yenimahalle İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
21.8.2018 00:03:29 #Item:9939
Rami'de çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9937/ramide-cati-yangini.html Saat 15:23 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Eyüpsultan, Bayrampaşa İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
20.8.2018 09:49:47 #Item:9937
Avcılar'da fabrika yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9935/avcilarda-fabrika-yangini.html Avcılar Firuzköy Mahallesi Mezarlıküstü Caddesi üzerinde bulunan tek katlı tekstil fabrikasında yangın meydana geldi. Saat 11:09 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Avcılar, Beylikdüzü, Mimarsinan, Bakırköy İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
19.8.2018 00:31:33 #Item:9935
Vinçte mahsur kalan martıyı kurtardık http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9933/vincte-mahsur-kalan-martiyi-kurtardik.html Kartal Yakacık Başıbüyük Mahallesi Karanfil Caddesi üzerinde bulunan bir inşaat şantiyesinde kurulu vinç üzerinde mahsur kalan martıyı farkeden çalışanlar durumu itfaiyemize bildirdi. Saat 08:14 sıralarında alınan bilgilendirme üzerine olay yerine Kartal İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin dikkatli ve hassas çalışması sonucu, vinç tepesinde mahsur kalan martı sağlıklı bir şekilde kurtarıldı.

Bir hayatı daha kurtarmanın verdiği mutluluğu yaşayan ekibimiz, istasyonuna geri döndü.

 

]]>
18.8.2018 15:26:02 #Item:9933
Pendik'te trafik kazası http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9931/pendikte-trafik-kazasi.html Saat 13:05 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Yenişehir İtfaiye ve 112 Hızır acil ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucunda araç içerisinde sıkışan bir vatandaşımız kurtarılarak sağlık ekiplerince hastaneye sevk edildi.

]]>
17.8.2018 09:11:43 #Item:9931
Vefa'da metruk bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9928/vefada-metruk-bina-yangini.html Fatih Hacı Kadın Mahallesi Vefa Caddesi üzerinde bulunan boş metruk binada yangın meydana geldi. Saat 17:51 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları üzerine yangın söndürüldü.

Maddi hasarın ve kısmı çökmenin meydana geldiği olayda, yaralı can kaybı yaşanmadı.

 

]]>
15.8.2018 20:55:55 #Item:9928
İstanbul'un afetlere hazırlık çalıştayı başladı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9927/istanbulun-afetlere-hazirlik-calistayi-basladi.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AFAD işbirliğiyle “İstanbul’un Afetlere Hazırlık Çalışmaları Çalıştayı” düzenleniyor. Çalıştayın ilk gününde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Önal, akademisyenler, kamu yöneticileri, gazeteci ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri de yer aldı. Wyndham Grand Levent Otel’de başlayan çalıştay 16 Ağustos’a kadar devam edecek.

BARAÇLI: AFETLERE KARŞI ÖNLEYİCİ TEDBRİLER ALIYORUZ

Çalıştayın açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, “Son 30 yılda iklim değişikliklerine bağlı olarak doğal afetlerde bir artış gözleniyor. Deprem ile birlikte diğer tüm afetlere karşı hazırlıklarımızı yapıyoruz. Özellikle AKOM bu konuda aktif çalışıyor. Geçtiğimiz yıl dünya çapında 330 farklı doğal afet yaşanmış. Bu durum dünya ekonomisine 353 milyar dolar kaybetmiştir. Bununla beraber önceki yıllara göre afet oranlarında yüzde 93’lük bir artış sözkonusu. İşte bu veriler afet yönetiminin ne kadar önemli olduğunu ispatlıyor. Büyükşehir Belediyesi olarak afet yönetimine ilişkin çalışmalarımıza yeni başlamadık, 1999 depreminden bu yana çalışıyoruz. İstanbul Deprem Master Planı, İstanbul Kent Jeolojisi Projesi, Mikro-bölgeleme Projeleri, Mikro Şehir Gösterge Sistemi, İstanbul Deprem Risk Analizleri, İstanbul’un Heyelan İncelemeleri, İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi, Afete Dayalı Kent İçi Bina İzleme ve Hasar Takip Sistemi gibi afet yönetimi konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Afet yönetimi kadar afet konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için, ilkokul çağından itibaren çocuklarımıza eğitici faaliyetler de yapıyoruz. Bu çalıştayın da İstanbul’un afet yönetimine rehber olacağına, Türkiye genelinde bu konuda neler yapılacağına dair önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

GÜLLÜOĞLU: “AFET YÖNETİMİ İÇİN İŞBİRLİĞİ ŞART”

Başarılı bir afet yönetimi için herkesin işbirliği yapması gerektiğine dikkat çeken AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, “25 milyonluk nüfusu barındıran Marmara Bölgesi sadece nüfusu itibariyle değil ekonomik, kültürel sermayesi gibi birçok sermayeyi bünyesinde barındırıyor. Geçmişten de biliyoruz ki bu coğrafya afetlere açık bir coğrafya. Başta deprem olmak üzere sel, taşkınlar, heyelan gibi tüm afetlere karşı kapsamlı tedbirler almalıyız. Şehir planlamasından imar yönetmeliğine, acil durum yönetimine kadar her alan afet yönetimi zincirinin bir halkasıdır. Hep soruluyor “İstanbul afete hazır mı?” Bu, AFAD’ın tek başına cevaplayacağı bir soru değil. Olası afetlere hazır olmak için bakanlık, kamu kurumları, belediyeler, özel sektör ve bireylerin işbirliği yapması ve hazır olması gerekmektedir. Bu sorumluluğa dikkat çekmek için bu çalıştay çok önemli. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyemize ve katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ERSOY: DEPREM MİLLİ GÜVENLİK SORUNU GİBİ ELE ALINMALIDIR

Çalıştay Yönetimi Sunumu’nu yapan Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Başkanı Jeolog Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “17 Ağustos 1999 deprem ve tsunamisi 17 bini aşkın vatandaşımızın yaşamını yitirmesine, yaklaşık 12 milyar dolarlık bir ekonomik kayba neden oldu. Hafızalarda tazeliğini koruyan bu hadise Türkiye’de afet yönetimi bilincinin uyanmasını da sağladı. Afet konusunda yetişmiş çok sayıda jeolog, mimar, mühendis ve farklı alanlarda yetişmiş bilimadamlarımız var. Ekonomik anlamda gelişmiş bir ülkeyiz. Sadece bilime dayanarak deprem, tsunami, sel ve heyelan gibi küresel iklim değişikliğiyle baş edebiliriz. Buna inanmalıyız. Bu çalıştayın da amacı afet yönetiminde eksiklikleri bulmak ve çözüm yolları aramaktır. Marmara Bölgesi’nde 6 milyon konut ve 25 milyon insan yaşıyor . Uzmanlar Marmara Bölgesi’nde 7’nin üzerinde bir deprem ve akabinde tsunami meydana geleceği uyarısında bulunuyor. Marmara Bölgesi’nin altındaki fay hatları, nüfus yoğunluğu ve finansal önemi açısından bu bölgede deprem sorunu milli güvenlik sorunu gibi ele alınmalıdır.

Açılış konuşmalarının ardından oturum bölümü başladı. Çalıştayın ilk gününde İstanbul’un Afetselliği ve Afet Risk Azaltma Çalışmaları, Afete Dirençli Kent Planlama Yaklaşımı, Afet Kültürü, Farkındalık ve Medya, Afetlerde Ekonominin Sürdürülebilirliği ve Afetlerde Ulaşım Planlaması konuları ele alındı. Yarın da devam edecek çalıştayda Afet Yönetiminde Paydaşlarla İşbirliği Müdahale, İyileştirme ve İnsani Yardım, Afet Risk Azaltma Çalışmalarında Ortak Akıl, Afetlerde Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması, Afet Odaklı Sağlık Hizmetleri konuları masaya yatırılacak.

]]>
15.8.2018 15:01:49 #Item:9927
Kayışdağı'nda dış cephe yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9925/kayisdaginda-dis-cephe-yangini.html Ataşehir Küçükbakkalköy Mahallesi Işıklar Caddesi üzerinde bulunan 10 katlı bir binanın dış cephesinde yangın meydana geldi. Saat 10:55 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Kayışdağı, Ünalan, Kadıköy İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
15.8.2018 13:18:45 #Item:9925
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve AFAD'dan İstanbul'un Afetlere Hazırlık Çalıştayı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9924/istanbul-buyuksehir-belediyesi-ve-afaddan-istanbulun-afetlere-hazirlik-calistayi.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi AFAD’la birlikte İstanbul’un Afetlere Hazırlık Çalıştayı düzenliyor. 15-16 Ağustos’ta Wyndam Grand Otel’de gerçekleşecek etkinlikte iki gün boyunca alanında uzman ve akademisyenler katılacak. Çalıştayda İstanbul için risk oluşturan doğal kaynaklı ve insan kaynaklı afetlerle ilgili olarak riskler, sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen çalıştayda, Afet Dirençli Kent Planlama Yaklaşımı, Afet Kültürü Farkındalık ve Medya, Afetlerde Ekonominin Sürdürülebilirliği gibi 8 tematik oturumun yer alacağı çalıştayın moderatörlüğünü Prof. Dr. Şükrü Ersoy yapacak. Akademisyen, gazeteci, sivil toplum önderleri ve kamu yöneticilerinin katılacağı etkinliğin ikinci gününde katılımcılar genel değerlendirme yaparak görüş ve önerilerini belirtecek.

TEMALAR

1. Afete Dirençli Kent Planlama Yaklaşımı 
2. Afet Kültürü Farkındalık ve Medya 
3. Afetlerde Ekonominin Sürdürülebilirliği 
4. Afetlerde Ulaşım Planlaması 
5. Afet Yönetiminde Paydaşlarla İşbirliği: Afet Risk Azaltma ve Farkındalık - Afet Yönetiminde Paydaşlarla İşbirliği: Müdahale, İyileştirme ve İnsani Yardım 
6. Afet Risk Azaltma Çalışmalarında Görev ve Sorumluluklar 
7. Afetlerde Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması
8. Afet Odaklı Sağlık Hizmetleri

PROGRAM

Tarih: 15 Ağustos 2018 Çarşamba
Kayıt Saat : 09:00 - 09:30
Yer: Wyndham Grand Levent

]]>
15.8.2018 11:00:51 #Item:9924
İBB İtfaiye Eri Sınav Sonuçları Açıklandı http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9923/ibb-itfaiye-eri-sinav-sonuclari-aciklandi.html İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında istihdam edilmek üzere; 500 Adet İtfaiye Eri kadrosu için 02/07/2018 – 26/07/2018 tarihleri arasında sözlü ve uygulamalı sınav yapıldı.

Belediye İtfaiye Yönetmeliği’nin sınav hükümlerine göre aday başvuruları 11/6/2018 – 25/06/2018 tarihleri arasında alınan sınavda başarılı olan adaylar ile sınavı yedek olarak kazanan adayların listesi açıklandı.

  

 Sınav Sonuçları için tıklayınız...

 Genel Açıklamalar için tıklayınız..

 

]]>
14.8.2018 19:53:45 #Item:9923
Okmeydanı'nda çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9921/okmeydaninda-cati-yangini.html Saat 11:39 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Beyoğlu, Şişli, Fatih, Bayrampaşa, Kağıthane İtfaiye ve 112 Hızır Acil ekiplerimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü.Olay sonrası binada maddi hasar meydana gelirken yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
13.8.2018 14:05:51 #Item:9921
Şişli'de araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9919/sislide-arac-yangini.html Şişli Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Gamzelik Sokak üzerinde bulunan hurda kağıt yüklü bir kamyonette yangın çıktı. Saat 15:02 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Şişli ve Sadabad İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

 

]]>
13.8.2018 09:10:58 #Item:9919
Zeytinburnu'nda çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9916/zeytinburnunda-cati-yangini.html Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesi Cevizlibağ Mevki üzerinde bulunan Zeytinburnu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesindeki atölyenin çatısında yangın meydana geldi. Saat 14:05 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Zeytinburnu ve Bakırköy İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin çalışmaları sonucu, yangın söndürüldü.

Yaralı ve can kaybının yaşanmadığı olayda, maddi hasar meydana geldi.

]]>
9.8.2018 19:48:27 #Item:9916
Sultanbeyli'de araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9915/sultanbeylide-arac-yangini.html Sultanbeyli Osmangazi Mahallesi Sekmen Caddesi üzerinde seyir halinde bulunan bir araçta yangın meydana geldi. Saat 14:21 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Sultanbeyli İtfaiye ekibimiz sekv edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekibimizin çalışmaları üzerine yangın söndürüldü.

Maddi hasarın meydana geldiği olayda, yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
9.8.2018 19:46:34 #Item:9915
Orhanlı'da araç yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9913/orhanlida-arac-yangini.html Saat 07:27 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Orhanlı İtfaiye ekibimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine gelen ekibimizin çalışmaları sonucu yangın kısa sürede söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
8.8.2018 13:52:04 #Item:9913
Fatih'te ahşap bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9911/fatihte-ahsap-bina-yangini.html Saat 16:35 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Eminönü, Zeytinburnu, Bayrampaşa, Beyoğlu ve Kocamustafapaşa İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü.Olay sonrası binada maddi hasar meydana gelirken yaralı ve can kaybı yaşanmadı. 

 

]]>
5.8.2018 00:01:46 #Item:9911
Haseki'de çatı yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9909/hasekide-cati-yangini.html Saat 10:54 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Kocamustafapaşa, Zeytinburnu ve Bakırköy İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulşan ekiplerimizin calışmaları sonucu yangın söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
2.8.2018 13:56:09 #Item:9909
Kasımpaşa'da ahşap bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9907/kasimpasada-ahsap-bina-yangini.html Saat 23:40 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Beyoğlu, Şişli ve Fatih İtfaiye ekiplerimiz sevk edildi.Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın diğer binalara sıçramadan kontrol altına alınıp söndürüldü.Olay sonrası binada maddi hasar meydana gelirken yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

 

]]>
2.8.2018 01:10:03 #Item:9907
Başakşehir'de iş yeri yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9905/basaksehirde-is-yeri-yangini.html Saat 20:31 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine İkitelli, Başakşehir, Bağcılar, Kocasinan, Bakırköy, Sultangazi, Arnavutköy, Şişli, Seyrantepe, Çatalca, Mimarsinan, Bahçeşehir İtfaiye ve 112 Hızır Acil Ambulans ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahale ettiği yangın diğer kısımlara sırayet etmeden kontrol altına alınıp söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı olmadı.

]]>
30.7.2018 23:49:02 #Item:9905
Kadırga'da ahşap bina yangını http://itfaiye.ibb.gov.tr/tr/haberler/9903/kadirgada-ahsap-bina-yangini.html Saat 15:01 sıralarında alınan ihbarlar üzerine olay yerine Fatih, Eminönü, Bakırköy, Beyoğlu ve Bayrampaşa itfaiye ekiplerimiz sevk edildi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekiplerimizin müdahalesi sonucu yangın kontrol altına alınıp söndürüldü. Maddi hasarın meydana geldiği yangında yaralı ve can kaybı yaşanmadı.

]]>
30.7.2018 10:16:49 #Item:9903