Haberler

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbul'da coşkuyla kutlandı30 Ekim 2018 Salı
Türkiye Cumhuriyeti'nin 95. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla İstanbul Valiliği Vatan Caddesi’nde törenler düzenlendi. İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in katıldığı Vatan Caddesi’ndeki törende, vatandaşlar ve öğrenciler Türk bayrakları ile coşkuya ortak oldu.

Türkiye Cumhuriyet'inin kuruluşunun 95. yılı kutlamaları dolayısıyla İstanbul Valiliği'nde düzenlenen törende, İstanbul Valisi Vasip Şahin tebrikleri kabul etti. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, askeri, mülki, idari ve siyasi erkan, başkonsoloslar ile yabancı misyon temsilcileri, rektörler, dini liderler, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Cumhuriyetin 95. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Vatan Caddesi'nde de resmi geçit töreni yapıldı. Tören; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in araç üzerinden halkın bayramını kutlamasıyla başladı.
İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Vali Şahin'e gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Vali Şahin, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, küllerinden yeniden doğuşun nişanesi olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın idrak edildiğini belirterek, şöyle konuştu;
“Cumhuriyetimize hayat veren ruh, tıpkı 95 yıl önce olduğu gibi bugün de dipdiri yaşamaktadır. 15 Temmuz ihaneti karşısında, milletimizin 251 şehit ve 2 bin 193 gazi pahasına gösterdiği şanlı direniş, işte bu ruhun ifadesidir. O gece kadını-erkeği genci-yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri, iradelerine, değerlerine, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkmışlardır. Türk Milleti, bir kez daha iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını canını ortaya koyarak bütün dünyaya ilan etmiştir. Cumhuriyetimizin bânîsi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum.”

Vali Şahin'in konuşmasının ardından Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri Umut Ceren Geçkin ve Eren Ali Koç, “Vatan Destanı” isimli şiiri okudu. Üsküdar ilçesi öğrencilerinin oluşturduğu “Dans Alaturka” isimli grup, halk oyunları gösterisinde bulundu.

Töreninde daha sonra, Cumhuriyetin 95. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Mevlüt Uysal, Vasip Şahin ve Musa Avsever tarafından verildi. Şiir yarışmasında birinci olan Küçükçekmece Şehit Münir Alkan Ortaokulu öğrencisi Nehir Güli, “Cumhuriyet” isimli şiirini okudu. Ataşehir ilçesindeki öğrencilerin oluşturduğu “Atafolk” grubu halk oyunları ekibi, gösterilerini sundu.

Törende, bando takımı eşliğinde kara, hava ve deniz kuvvetlerinin askerleri, jandarma ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polisler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta, İtfaiye ve İzcilik Teşkilatı ile muharip gaziler, izciler, bisikletli gruplar ve klasik araçlar resmi geçit yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı da mehter marşları eşliğinde geçit törenine katıldı. 

Vatandaşların ellerindeki Türk bayraklarıyla Vatan Caddesi'nin kenarlarını doldurarak ilgi gösterdiği tören, İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği ile Bisikletliler Derneği mensupları ve bando takımının geçişiyle sona erdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İstanbulda coşkuyla kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi