Haberler

30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı30 Ağustos 2017 Çarşamba
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kapsamında, Vatan Caddesi’nde görkemli resmi geçit töreni düzenlendi.

Tören, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever’in tören aracının üzerinden tören birliklerinin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk bayrağı çekildi. Törende daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajı okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Özgür Tör, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, milletin yokluklara rağmen sahip olduğu tüm imkanları seferber ederek donattığı ve evlatlarıyla yeniden kurduğu ordunun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emir ve komutasında, vatanın savunması ve milletin bağımsızlığı için kurtuluş mücadelesi verdiğini ve muzaffer olduğunu vurguladı.

Tuğgeneral Tör, “Milletimiz, 95 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması için tüm engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayan 30 Ağustos zaferiyle gerektiğinde bir nesli feda etme uğruna en zor koşullarda dahi mucizeler yaratabildiğini, istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini bütün dünyaya ispat etmiştir. Bugün de hürriyet ve istiklalimizi, bağımsızlığımızı korumak yönündeki kararlılığımız her daim artarak devam etmektedir. Asil milletimiz, yüreğindeki vatan sevgisi, sarsılmaz iradesi ve üstün cesaretiyle canını hiçe sayarak, özgürlük ve bağımsızlığı için her türlü tehdide karşı dimdik duracağını 15 Temmuz'da bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

Motif Halkoyunları Eğitim Derneği tarafından halkoyunları gösterisinin sunulduğu törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları Yasemin Tunca ve Samet Silme tarafından "Büyük Zafer'in Hikayesi" başlıklı metin seslendirildi.

Resmi geçit töreni, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasındaki karma bando eşliğinde, yaya ve motorize birlik ve ekiplerin geçişiyle yapıldı. Tören alanının çevresindeki binalara dev Türk bayrakları asılırken, töreni vatandaşlar da izledi.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kapsamında akşam da Haliç Kongre Merkezi'nde Vali Vasip Şahin ve İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla kutlama programı ve havai fişek gösterisi gerçekleştirilecek.

30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi30 Ağustos Zafer Bayramı görkemli törenlerle kutlandı - Haberler - İstanbul İtfaiyesi

AIzaSyChYRvDlBKDfftOdk_iz4qYs8Ke270vcrE