Sık Sorulan Sorular

110’u aradığımda ne yapmam gerekiyor ?17 Eylül 2015 Perşembe
110, ülkemiz genelinde yangın ve itfai olaylarla ilgili acil yardım ihtiyacı duyulduğunda aranacak numaradır. 110’u aramadan önce acil olarak bir yardıma ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Eğer yangın ve itfai olay gibi acil durumlara maruz kalmışsanız 110’u arayınız. Diğer konularla ilgili olarak ise İletişim bilgileri için tıklayınız.. kısmından ilgili birimimizle irtibata geçmeniz uygun olacaktır. 110, Çocuklar, yaşlılar ve erişkinler için acil durumlarda hatırlanması kolay bir numaradır. 110’u aradığınızda size İstanbul itfaiyesi haberleşme personeli yardımcı olacaktır. 110’u aradığınızda karşınıza çıkan haberleşme personeline, bilgileriniz dahilinde olay yerinin açık adresini (İlçe, semt, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası, irtibat telefon numarası), görebiliyorsanız yangının çeşidi, yangın yerinin kaç katlı olduğu, mahsur kalan olup olmadığı ve biliyorsanız yaralılar hakkında bilgiyi (Örneğin: Baca yangını, çatı yangını, üst katlarda mahsur kalanlar var vb.. ) sakin, açık ve anlaşılır bir şekilde aktarınız.

110, ülkemiz genelinde yangın ve itfai olaylarla ilgili acil yardım ihtiyacı duyulduğunda aranacak numaradır. 110’u aramadan önce acil olarak bir yardıma ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Eğer yangın ve itfai olay gibi acil durumlara maruz kalmışsanız 110’u arayınız. Diğer konularla ilgili olarak ise İletişim bilgileri için tıklayınız.. kısmından ilgili birimimizle irtibata geçmeniz uygun olacaktır.

 

110, Çocuklar, yaşlılar ve erişkinler için acil durumlarda hatırlanması kolay bir numaradır. 110’u aradığınızda size İstanbul itfaiyesi haberleşme personeli yardımcı olacaktır. 110’u aradığınızda karşınıza çıkan haberleşme personeline, bilgileriniz dahilinde olay yerinin açık adresini (İlçe, semt, mahalle, cadde, sokak ve kapı numarası, irtibat telefon numarası), görebiliyorsanız yangının çeşidi, yangın yerinin kaç katlı olduğu, mahsur kalan olup olmadığı ve biliyorsanız yaralılar hakkında bilgiyi (Örneğin: Baca yangını, çatı yangını, üst katlarda mahsur kalanlar var vb.. ) sakin, açık ve anlaşılır bir şekilde aktarınız. Şayet yangın yerinin açık adresini bilmiyorsanız benzinci, okul, cami, market, işyeri gibi belirgin bir noktanın bilgisi, otoyol gibi yerlerde ise istikamet belirtilmesi itfaiyenin olay yerine ulaşmasını kolaylaştıracaktır . Bu bilgiler itfaiyeyle birlikte ihtiyaç duyulması halinde ilk yardım ekibinin ve yardımcı kuvvetlerin olay yerine sevk edilip edilmeyeceğinin kararına etki edecektir. Bazı sorular önemsiz gibi görünsede her soru müdahalenin başarısı için bilgiler içeriyor olabilir. Haberleşme operatörü sizden almış olduğu bu bilgiler ile sevk edilecek ekiplerin kimler olacağına karar verecek ve olay yerine sevk edilecek ekiplere iletecektir.