GÜVENLİĞİNİZ İÇİN

Kaçış Planı Tavsiyesi21 Ekim 2015 Çarşamba
Her ev halkı en olumsuz senaryo göre bir çeşit kaçış planına sahip olmalıdır. İnşallah sahip olduğunuz/olacağınız bu planı kullanmak zorunda kalmazsınız. Fakat güvenliğiniz için uygulamaya konulduğunda hiçbir gecikme ve aksamaya neden olmayacak bir kaçış planını önceden hazırlamak önemlidir. Eğer kendiniz bir plan oluşturmayı tercih ederseniz o zaman aşağıdaki güvenlik önerilerimize riayet etmenizi tavsiye ederiz.

Bir Kaçış Planı Oluşturun

Her ev halkı en olumsuz senaryo göre bir çeşit kaçış planına sahip olmalıdır. İnşallah sahip olduğunuz/olacağınız bu planı kullanmak zorunda kalmazsınız. Fakat güvenliğiniz için uygulamaya konulduğunda hiçbir gecikme ve aksamaya neden olmayacak bir kaçış planını önceden hazırlamak önemlidir.

Eğer kendiniz bir plan oluşturmayı tercih ederseniz o zaman aşağıdaki güvenlik önerilerimize riayet etmenizi tavsiye ederiz.

 

Beraber Planlayın

Evdeki tüm bireylerin özellikle çocuklarınızın planı ve yangın durumunda ne yapılacağını bilmelerini sağlayın ve kaçış planını ailece beraber hazırlayın. Yanınızda olan yaşlı insanları ve planı nasıl uygulamaya sokacağınızı göz önünde bulundurarak planınızı düzenleyin.

Kaçış Planı Tavsiyesi - GÜVENLİĞİNİZ İÇİN - İstanbul İtfaiyesi

Kaçış Güzergâhı

Kaçış güzergâhının uygulanabilir ve gerçekleştirilebilir olmasını temin edin. Kaçış planınız ile ilgili düzenli tekrarlar yapın ki kaçış güzergâhı her zaman güncel olsun. En kötü durumun meydana gelme ihtimali dahilinde hepinizin kalabileceği bir oda belirleyin. Ayrıca bu odada yardım çağırabilmeniz için bir kolay ulaşılabilir bir yerde bir telefon bulunsun ve acil durum telefonları kolay görülebilir bir yerde asılı olsun. Çocukların kendi başlarına telefon edebilmesi durumuna karşı adresinizi ve İtfaiye acil numarası olan 110’u bildiklerinden emin olun. Yangından kaçış güzergahınız birbirinin alternatifi olarak iki adet olmasını öneririz. Kaçış planınızı çocukları, engellileri ve yaşlıları düşünerek hazırlayın.

 

Kaçış Planı Tavsiyesi - GÜVENLİĞİNİZ İÇİN - İstanbul İtfaiyesi

Yardım İçin Bağırın

Olmasını hiçbir zaman istememekle birlikte olası bir yangın durumunda itfaiyecilerin sizin orada olduğunuzu bilmesi çok önemlidir. 110’u arayın. 110’u aramayı başaramazsanız, eğer rahat nefes alabiliyorsanız çevrenize sesinizi duyurmaya çalışın. İhtiyacınız varsa nefes almak için pencereden dışarı sarkın. Kendinize ilgi çekmeyi sürdürün. Eğer pencere kilitliyse ağır bir objeyle onu kırmaya çalışın. Camı kırmak için pencereye köşelerden sert bir biçimde vurun.

Kaçış Planı Tavsiyesi - GÜVENLİĞİNİZ İÇİN - İstanbul İtfaiyesi

Kaçış

Eğer yangın tehlikesi çok yakınsa ancak o zaman pencereden kaçın. Eğer odadaysanız hepiniz kaçmadan önce yangının içeri girmesini kesmek için kapının altına giysi veya örtü koymak tavsiye edilir. Eğer henüz itfaiye olay yerine ulaşamamış ve odada iki yetişkin varsa o zaman biri ilk önce pencereden çıkmalı diğeri çocukları aşağı sarkıtırken aşağıda ona yardımcı olmalıdır. Eğer birinci kattan daha yüksek bir odadan kaçıyorsanız aşağı inerken etkisini azaltması için ve tampon görevi görmesi için yatak, şilte gibi şeyleri aşağı atın.

Anahtarlarınızı güvenli ve kolay ulaşılabilir bir yere bırakmalısınız ve tüm aile fertlerinin anahtarların nerede olduğundan haberdar olmasını sağlayınız.