GÜVENLİĞİNİZ İÇİN

Mum Güvenlik Tavsiyesi23 Ekim 2015 Cuma
Mumları ısıya dirençli bir yüzeye koyun. Gece lambası yerine kullanılan gece mumlarıyla ve küçük alüminyum koruması içinde kısa mumlarda özellikle dikkatli olun. Çünkü bunlar plastiği eritecek kadar ısınırlar. Televizyonların da ısıya dayanıklı olmadıklarını unutmayalım. Mumları uygun bir tutucu içine koyun. Mumlar dik bir biçimde tutucu tarafından sıkıca tutulmalıdır. Böylece devrilmezler. Mumları tutan nesnenin de sabit olması gerekir.

Mumları ısıya dirençli bir yüzeye koyun. Gece lambası yerine kullanılan gece mumlarıyla ve küçük alüminyum koruması içinde kısa mumlarda özellikle dikkatli olun. Çünkü bunlar plastiği eritecek kadar ısınırlar. Televizyonların da ısıya dayanıklı olmadıklarını unutmayalım.

Mumları uygun bir tutucu içine koyun. Mumlar dik bir biçimde tutucu tarafından sıkıca tutulmalıdır. Böylece devrilmezler. Mumları tutan nesnenin de sabit olması gerekir.

Mum Güvenlik Tavsiyesi - GÜVENLİĞİNİZ İÇİN - İstanbul İtfaiyesi

Mumları perdelerden uzağa yerleştirin. Mumların veya diğer kumaşların yada mobilyanın yakınlarına mum koymayın ve hava akımından uzak bir yerde tutun.

Mumları raf altına koymayın. Yanan bir mumun üzerinde aşırı bir ısınma meydana gelebilir. Mumu rafın altına veya diğer başka bir yüzeyin altına koyduğunuzda mum kolaylıkla yüzeyi tutuşturabilir. Mumla onun üzerindeki yüzeyin arasında en az 1 metrelik bir mesafe olmasına özen gösterin.

Giysilerinizi ve saçınızı yanan mumlardan uzak tutun. Mumun karşısına uzandığınızda ve mumun orada olduğunu unuttuğunuzda saçınız veya giysileriniz tutuşabilir. Bu durumun başınıza gelmesini istemiyorsanız mumu uzandığınız yerden başka bir yere koyun.

Çocuklarınızı ve evcil hayvanlarınızı mumlardan uzak tutun. Mumlar çocukların ve evcil hayvanların erişiminden uzakta olmalıdır.

Mumlar yanarken ettirmeden önce mumları söndürün. Sıcak mumun içine kibrit çöpü gibi şeylerin düşmesine izin vermeyin.

Mumları yanar halde bırakmayın. Odadan çıkarken mumları söndürün. Hiçbir zaman mumu yanar bir şekilde bırakıp uyumaya gitmeyin ve asla çocukların odasında yanan bir mum veya benzeri şeyleri bırakmayın.

Mumları söndürmek için bir kaşık veya mum söndürücü kullanın. Bu yol onları üfleyerek söndürmekten çok daha güvenlidir. Çünkü üfleyerek söndürürken kıvılcımların ve sıcak mumun etrafa saçılmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Mumların sönmüş olduğunu iki kez kontrol edin. Sönmüş görünen mumlar içten içe yanabilir ve yangının başlamasına sebebiyet verebilir. Mumların tamamen söndüklerinden emin olun.