GÜVENLİĞİNİZ İÇİN

Kırsal Alanda Yangın Güvenliği23 Ekim 2015 Cuma
Her yıl milli servetimiz olan binlerce hektarlık ormanlarımız, kırsal bölgeler ve buralarda yaşayan canlılar kasıt veya dikkatsizlik nedeniyle çıkan yangınlar sonucu yok olmaktadır. Birkaç basit önlemi izleyerek ve daha fazla dikkat göstererek başka birçok yangının önüne geçebiliriz. Sigara ve cam gibi yanıcı ve yangına neden olabilecek maddeleri kesinlikle çevreye atmayın.

Her yıl milli servetimiz olan binlerce hektarlık ormanlarımız,  kırsal bölgeler ve buralarda yaşayan canlılar kasıt veya dikkatsizlik nedeniyle çıkan yangınlar sonucu yok olmaktadır. Birkaç basit önlemi izleyerek ve daha fazla dikkat göstererek başka birçok yangının önüne geçebiliriz.

Sigara ve cam gibi yanıcı ve yangına neden olabilecek maddeleri kesinlikle çevreye atmayın.

Piknik alanları dışındaki ormanlık alanlarda piknik yapmayın. Piknik alanlarında ise yaktığınız ateşi mutlaka su ile söndürün; tamamen söndüğünden emin olmadan  ve çevrenizi temizlemeden bölgeyi terk etmeyin.

Rüzgârlı havalarda piknik alanı dahi olsa kesinlikle ateş yakmayın.

Kırsal Alanda Yangın Güvenliği - GÜVENLİĞİNİZ İÇİN - İstanbul İtfaiyesi

Kesinlikle anız (ot, kurumuş ot veya biçilmiş ekin) yakmayın.

Kamp ateşlerini veya mangalları başıboş bırakmayın ve işiniz bittikten sonra düzgünce söndürün.

Güneş ışınlarını büyütüp, yangın çıkarmasını önlemek için şişeleri camları veya cam kırıklarını ortadan kaldırın.

Çocuklara ateşle oynamanın tehlikelerini anlatın.

Eğer ormanlık alanda yangın çıkarsa derhal orman yangını ihbar hattı 177'i arayın. Yerinizi belirtirken tüm referans noktalarından bahsedin. Mesela cami veya okul. Telefon kulübesinden arıyorsanız olay yerine itfaiye araçlarını yönlendirebilmek için yakınlarda durun. Çok küçük olmadıkça yangınla tek başınıza mücadele etmeye kalkmayın.

Ot yangınlarının kolaylıkla yayılabileceğini unutmayın.