Araçlar

Daralan İtfaiye Aracı

Kullanım Amacı:

Araç giremeyen sokaklarda ve çıkmaz sokaklarda bulunan binalar ile çok yüksek katlı binaların yangın riskleri daha yüksektir.

İtfaiye terminolojisi; itfaiye aracının herhangi bir sebeple tamamına veya bir kısmına giremediği sokakları “Dar veya Girilemeyen Sokak” olarak nitelemektedir. Bahsi geçen bu sokaklar gün içinde kurulan pazar yerleri, sokakların giriş ve çıkışlarına konan babalar vb. durumlardan dolayı oluşan dar veya girilemeyen sokaklardır.

Bu tür sokaklarda yangına daha çabuk müdahale  için İstanbul itfaiyesinin proje sahibi olduğu dünyada ilk ve öncü olan “Dar alan itfaiye araçları” tasarlanmıştır.

Özel tasarlanmış “Dar Alan İtfaiye aracı” yüksek manevra kabiliyeti sayesinde “Dar ve girilemeyen sokaklarda” daha kolay hareket imkanı sağlamaktadır.

 

KISA DÖNÜŞ, YENGEÇ YÜRÜYÜŞÜ      

Araç arka ask sokaklarda manevra kabiliyetini arttırmak maksadıyla 0-10 km hız aralığında, ön aks gibi manevra kabiliyetine (Yengeç yürüyüşü) sahiptir. Ön ve arka aks aynı veya ters yönde hareket kabiliyetine sahip olup 10 km üzerindeki seyir hızlarında arka aks kilitlenerek normal araç arka aksı haline dönüşebilmektedir.

350 mm yüksekliğindeki engelleri geçebilme özelliği ve yüksek manevra kabiliyeti sayesinde sadece yangınlarda değil ayrıca olası afet durumlarında da görev yapabilecektir.

Teknik özellikleri:
Motor Sınıfı EURO 6
Motor Gücü 220 KW
Personel kapasitesi 1+5 Kişi
Su ve Köpük Tankları:
Su Tankı                                                2.000 lt
Köpük Tankı 500 lt
Pompa Ünitesi Santrifüj, 5 Kademe, Otomatik ve Manuel
Pompa Gücü 10 Barda 2.500 lt/dk su verimi
Monitör Kapasitesi 7barda 2.000 lt/dk su debisi
Su Atma Mesafesi 65metre
Köpük Atma Mesafesi 55 metre
Su ve Köpük işleme açısı -20 +70 derece
Monitör dönme çapı 360 derece
Hızlı Müdahale Lansı Ne-Pi-Ro
Hortum Tip D
Hortum Boyu D:50 metre    C:60 metre

 

Çift Kabin

Tek Kabin