GÜVENLİĞİNİZ İÇİN

Mutfak / Fritöz Yangın Güvenliği Tavsiyesi23 Ekim 2015 Cuma
Fritöz Güvenlik Tavsiyesi Mutfakta başlayan can kaybı ve yaralanmalarla sonuçlanan yangınların en yaygını bol yağda yapılan kızartmalar sebebiyle meydana gelmektedir. Eğer patates kızartmanızı bol yağda yapmayı seçerseniz bu kızartmayı güvenli bir şekilde yapacağınızdan emin olun. Eğer imkanınız varsa fırında kızartmak daha doğru olacaktır.

Fritöz Güvenlik Tavsiyesi

Mutfakta başlayan can kaybı ve yaralanmalarla sonuçlanan yangınların en yaygını bol yağda yapılan kızartmalar sebebiyle meydana gelmektedir. Eğer patates kızartmanızı bol yağda yapmayı seçerseniz bu kızartmayı güvenli bir şekilde yapacağınızdan emin olun. Eğer imkanınız varsa fırında kızartmak daha doğru olacaktır.

Alınacak Önlemler

Fritözü 1/3’ünden daha fazla yağla doldurmayın.

Endüstriyel mutfaklarda termostatik kontrollü yağ kızartma makinesi uygun olacaktır.

Kızartma esnasında telefon yada kapı zili çalsa bile fritözü başıboş bırakmayın.Unutmayın ki dikkatiniz dağıldığında hemen yangın başlar.

Mutfak / Fritöz Yangın Güvenliği Tavsiyesi - GÜVENLİĞİNİZ İÇİN - İstanbul İtfaiyesi

Eğer Fritöz Yangını Çıkarsa…

110’dan derhal itfaiyeyi arayın.

Asla risk almayın.

Açık bir kaçış güzergâhınız olsun.

Hiçbir zaman fritözü hareket ettirmeyin.

Eğer bunu yapmak güvenli ise ocağı kapatın.

Hiçbir zaman fritöz yangınlarında su kullanmayın. Aksi takdirde bu ateş topuna yol açacaktır.

Bol yağda kızartma yaparken 1 – 2 litre yağ aşırı yüksek sıcaklıkta ısınır. Söndürmesi güç olan yağ sadece feci yanıklara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda tamamıyla alev alev yanabilir. Aslında yangın için ideal bir yakıttır söndürmesi güçtür.

 

Birkaç Öneri Daha…

Fritöze koymadan evvel yiyecekleri kurutun. Su yağı patlatabilir.

Küçük bir parça ekmek veya patates ile sıcaklığı test edin. Eğer çabuk bir şekilde gevrekleşiyorsa yağ yeterince sıcaktır.

Yağ tütmeye başlarsa yiyeceği içine koymayın. Ocağı kapayın ve soğumaya bırakın.

Hiçbir zaman fritözü başıboş bırakmayın.

Bol yağda kızartma yapmanın en güvenli yolu termostat kontrollü elektrikli fritöz kullanmaktır. Elektrikli fritözün termostatı aşırı ısınmadan dolayı makineyi durduracaktır.