Haberler

Tanzer UÇAK'ı son yolculuğuna uğurladık.6 Haziran 2018 Çarşamba
Türk Voleybolunun önemli isimlerinden Tanzer UÇAK vefat etti.

Fenerbahçe, Galatasaray ve İtfaiye  voleybol takımlarında forma giyen Samsun doğumlu, eski milli voleybolculardan Tanzer Uçak’ın vefat haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Merhumun cenazesi Erenköy Galippaşa Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Topkapı Merkezefendi Mezarlığına defnedildi.

Merhum Tanzer Uçak’ın başta ailesi olmak üzere, sevenlerine, itfaiye ve tüm voleybol camiasına başsağlığı dileriz.

 

Tanzer Uçak Kimdir?

1937 yılında Samsun’da doğdu. Lise öğrenimi için geldiği İstanbul’da, KABATAŞ LİSESİ talebesi oldu. Okul takımında oynarken aynı dönemde Fenerbahçe’de de yer almaya başladı.

Sarı-Lacivertli takımda yer aldığı yıllarda Galatasaray – Fenerbahçe voleybol rekabeti, en doruk noktasındaydı. Kuvvetli fiziğinin verdiği avantaj ile geliştirdiği sert smaçları zaman zaman kuvvet ibresini Sarı-Lacivertli ekip lehine çevirdiği için Tanzer UÇAK hakkındaki genel görüşü “TEK BAŞINA MAÇ KAZANAN OYUNCU “ şeklinde geliştirmişti voleybol severler arasında.

Tanzer UÇAK bu üstün meziyetlerine rağmen bir dönem Fenerbahçe için sorun olmaya başlayınca, Sarı-Lacivertli yöneticiler, Galatasaray’a transferinde kendisine kolaylık gösterdiler. Galatasaray’dan tekrar Fenerbahçe’ye dönen Tanzer UÇAK’IN son forması giydiği kulüp İtfaiye oldu.  

1966 yılında İtfaiye voleybol takımı kuruldu. 1967 yılında İstanbul üçüncü kümesinde, 1968’de ikinci kümesinde şampiyon olduktan sonra birinci kümeye terfi etti. Bahattin ŞENCAĞDA, Tanzer UÇAK, Aras GÜVERCİN gibi o dönemin en kuvvetli hücum elemanlarını bünyesinde toplayarak, kısa zamanda İstanbul Birinci Kümesinde de fırtına gibi esmeye başladı. 1969-70 Voleybol sezonunda birinci küme Şampiyonu olarak, 1970-71’de yürürlüğe girecek olan “Türkiye Deplasmanlı Voleybol Ligi’nde oynamaya hak kazandı. 

Tanzer UÇAK 47 kere Ay-Yıldızlı forma ile görev yaptı. Çok kuvvetli fizik yapısıyla, Türk Voleybolu’nun unutulmaz smaçörlerinden biri olarak zirveye ulaştı. Adını ölümsüzleştirdi. Fenerbahçe, Galatasaray ve İtfaiye formalarıyla müteaddit defalarca şampiyonluklar kazandı. 

Tanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesiTanzer UÇAKı son yolculuğuna uğurladık. - Haberler - İstanbul İtfaiyesi